Marzy Ci się kamper? Rząd nakłada NOWY PODATEK! Będzie drożej!

Nie ma takiej rzeczy, której nie da się opodatkować, a jeśli rząd robi coś sprawnie, to z pewnością jest to projektowanie i nakładanie nowych podatków. Kierowcy, którym marzył się kamper będą musieli sięgnąć do kieszeni głębiej. Uchwalone niedawno przepisy wprowadzają nowy podatek dla firm za przerobienie dostawczego furgonu na osobowego kampera.

Wakacje w kamperze z dala od innych? Wydaje się, że w dobie pandemii państwo powinno promować caravaning i spędzanie wolnego czasu w kamperze. Nic bardziej mylnego. Zmiany w ustawie o akcyzie zostały przegłosowane w sejmie i zakładają one nałożenie 19-procentowego podatku na firmy, które przerabiają dostawcze furgony na wypoczynkowe kampery. Domy na kołach zdrożeją.

Sprawdź: Jak zaplanować pierwszą wyprawę kamperem? 5 zasad, o których powinieneś pamiętać - PORADNIK

W kwestii nakładania nowych podatków, rząd działa bardzo sprawnie. Dla klientów oznacza to, że kampery będą znacznie droższe, bo większość konstrukcji to przygotowane przez zewnętrzne firmy konwersje z blaszanych furgonów.

Skąd pomysł na nowy podatek od kamperów

Akcyza na sprowadzenie kampera zza granicy to nic nowego - w świetle przepisów jest to bowiem auto osobowe jak każde inne. Pomysł na objęcie przeróbki takim podatkiem to jednak nowość wynikająca z tego, że niektóre samochody wypoczynkowe były sprowadzane jako auta ciężarowe. "Uszczelnienie" systemu zostało więc rozwiązane w prosty sposób, który da po kieszeni klientom. 

Bazę pod kampera można więc sprowadzić zza granicy jako auto ciężarowe, ale jego konwersja już w Polsce i tak będzie wymagała dopłaty zaległego podatku. Z pewnością ostudzi to zapał tych, którzy planowali zakup kampera na nadchodzące wakacje. Mniej opłacalna stanie się również działalność rodzimych przedsiębiorstw zajmujących się konwersjami - po co przerabiać wóz w Polsce, skoro i tak trzeba będzie zapłacić od takiej modyfikacji 19-procentowy podatek? 

WIDEO - zobacz nasz test Volkswagena Grand California 600

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze