Jak zaplanować pierwszą wyprawę kamperem? 5 zasad, o których powinieneś pamiętać - PORADNIK

2020-06-06 14:16
Kamper Renault Master Ebacamp
Autor: Maciej Lubczyński Kamper Renault Master Ebacamp

Dla właścicieli wypożyczalni kamperów i przyczep kempingowych zaczął się dobry sezon. Będące alternatywą dla tradycyjnego wypoczynku, wakacje na czterech kółkach to szansa, by zwiedzić kawałek Polski lub Europy i zachować bezpieczny dystans od innych. O czym powinniśmy pamiętać planując wyprawę kamperem?

Sporządź listę

Z reguły, gdy wyjeżdżamy na dłużej, towarzyszy nam poczucie, że czegoś zapomnieliśmy. W przypadku wakacji w kamperze, lepiej jest sprawdzić wszystko dwa razy i według listy. Jeśli planujemy uciec od cywilizacji, dokupienie brakujących przedmiotów może się okazać problematyczne. Pakowanie kampera na wyjazd wymaga również zabrania rzeczy, których z pewnością nie zabieralibyśmy do hotelu. Jeśli te wakacje to Wasz pierwszy raz z kamperem, dobrze przemyślcie, czego potrzebujecie do jedzenia, spania i mycia się w domu na kołach.

Renault Master Camper Ebacamp
Autor: Maciej Lubczyński Renault Master Camper Ebacamp

Przede wszystkim, zaplanuj trasę

Wybierając się na wyprawę kamperem, warto mieć chociaż ogólny plan podróży. Nie musicie się go ściśle trzymać, ale najprościej będzie zapisać w punktach kilka miejsc, które chcielibyście odwiedzić. Listę miejsc noclegowych znajdziecie na stronach poświęconych caravaningowi i w wyszukiwarkach kempingów. Nie wszystkie placówki są w Google Maps! Jeśli kamperem zamierzacie dotrzeć tylko do kempingu, oszacujcie godzinę wyjazdu, weźcie pod uwagę możliwe zatory drogowe, ale przede wszystkim, pamiętajcie, że przyjazd na kemping powinien się odbyć w godzinach popołudniowych, wtedy, gdy zaczyna się doba kempingowa. Recepcja hotelowa z reguły przyjmie Was o każdej porze dnia i nocy. Na kempingach bywa inaczej. Poziomowanie kampera, rozkładanie markizy, podłączanie prądu i ewentualnej kanalizacji zajmuje trochę czasu. Zdecydowanie lepiej robić to za dnia. Przyjeżdżając na kemping o „rozsądnej” godzinie, nie będziemy również przeszkadzać innym w wypoczynku.

Renault Master Camper Ebacamp
Autor: Maciej Lubczyński Renault Master Camper Ebacamp

Stosuj się do lokalnego prawa

W Polsce, możemy spać w kamperze praktycznie w dowolnym miejscu. Nie wszędzie prawo dla kamperowiczów jest tak liberalne. W Chorwacji, Hiszpanii czy Portugalii, nocowanie „na dziko” może się skończyć mandatem. W Niemczech i Austrii możemy zrobić przerwę na nocleg, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Prawo dotyczące kamperów określa również gdzie możemy zrzucić tzw. wodę szarą, czyli zużytą. Wchodzenie w konflikt z prawem kłóci się z ideą odprężających wakacji. Więcej informacji na temat „dzikiego” caravaningu znajdziecie w tym tekście - KLIKNIJ.

Renault Master Camper Ebacamp
Autor: Maciej Lubczyński Renault Master Camper Ebacamp

Pilnuj dobytku, zabezpiecz kampera

Ten, dość przykry podpunkt, oparty jest o doświadczenia wielu miłośników caravaningu, którzy wybrali się swoim domem na kołach na wyprawę, a wrócili z niej samochodem zastępczym lub samolotem. Nie brakuje też takich, którzy zostawili na widoku swój dobytek i więcej go nie zobaczyli. Złodzieje nie śpią, a włamać się do kampera stosunkowo prosto. O ile w Polsce przestępczość jest umiarkowana, o tyle na południu Europy, gdzie kamperowiczów jest znacznie więcej, naprawdę trzeba pilnować zarówno kosztowności, jak i samego kampera. Dobrze jest wybierać strzeżone parkingi i nocować na kempingach lub specjalnych placach postojowych dla kamperów. Wybierając się w podróż, pamiętaj o spakowaniu plecaków lub toreb, które pozwolą Ci wygodnie nosić ze sobą najcenniejsze rzeczy.

Renault Master Camper Ebacamp
Autor: Maciej Lubczyński Renault Master Camper Ebacamp

Nie spiesz się

Pośpiech z reguły jest kiepskim doradcą, a gdy prowadzimy kampera, bywa on wyjątkowo podstępny. Narzucenie szybkiego tempa nie pomoże nam ani na autostradach i drogach ekspresowych, ani na kempingu, podczas manewrowania. Za kierownicą auta służącego do rekreacji, należy się po prostu wyluzować. Zbyt szybka jazda na autostradzie skończy się wysokim zużyciem paliwa i zdecydowanie bardziej angażującą jazdą (kampery są podatne na podmuchy wiatru), a próby dynamicznego manewrowania mogą się skończyć uszkodzeniem wozu. Kamper jest znacznie wyższy niż osobówka, ma wystające elementy (okna dachowe, markiza) i nie zawsze oferuje udogodnienia takie jak kamera lub czujniki cofania. W wypożyczonych wozach kempingowych, każde uszkodzenie może się wiązać z utratą kaucji!

Maciej Lubczyński
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE