Masz punkty karne? Zapłacisz więcej za ubezpieczenie OC! Nowe przepisy weszły w życie

2022-06-17 13:30
mandat kontrola policja
Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS mandat kontrola policja

Zgodnie z zapowiedziami, 17 czerwca br. spełnił się koszmar nieodpowiedzialnych kierowców. W życie weszły właśnie nowe przepisy, na mocy których firmy ubezpieczeniowe otrzymały dostęp do naszych kont z punktami karnymi przyznanymi przez policję. Piraci drogowi, którzy uzbierają tych punktów za dużo, będą płacić więcej za ubezpieczenie OC.

Droższe ubezpieczenie OC za punkty karne

Przez wiele ostatnich lat firmy ubezpieczeniowe podczas przygotowywania ofert brały pod uwagę wiele czynników tj. wiek (młodsi częściej doprowadzają do wypadków), marka samochodu (najdrożej dla aut luksusowych i sportowych), pojemność silnika (duża moc często przekładała się na większe niebezpieczeństwo) czy nawet stan cywilny zainteresowanego (osoby w związku rzadziej podejmowali na drogach ryzyko). To jeszcze nie wszystkie czynniki, a właśnie 17 czerwca pojawił się jeszcze jeden. Zgodnie z nowymi przepisami, ubezpieczyciele będą mieli wgląd do naszych kont kierowców. Przygotowując ofertę na ubezpieczenie OC będą sugerować się także ilością punktów karnych, które wpisali nam policjanci.

PRZECZYTAJ - Zmiany w przepisach od 4 września. Znika naklejka kontrolna, ale pojawi się nowa

Kierowca BMW przejechał policjantów

Nowe przepisy to bat na piratów drogowych

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 17 czerwca, towarzystwa ubezpieczeniowe będą też miały dostęp do informacji, za co zostaliśmy ukarani na drodze. Największych podwyżek ubezpieczenia OC mogą się spodziewać piraci drogowi, którzy w ostatnim czasie doprowadzili do wypadku, wsiedli za kółko pod wpływem alkoholu, czy po prostu popełnili dopuścili się wykroczeń. Mowa tu przede wszystkim o nieustąpieniu pierwszeństwa pieszym, wjeżdżanie za opadające zapory na przejazdach kolejowych, przekraczanie dopuszczalnej prędkości czy chociażby kierowanie bez wymaganych uprawnień. Jest też dobra strona medalu, bowiem dla kierowców, którzy mogą się pochwalić czystym kontem, będą przewidziane ulgi.

Ubezpieczenie OC - jak uniknąć podwyżek?

W obecnej sytuacji nie pomoże zmiana ubezpieczyciela, bowiem do naszego konta kierowcy dostęp będzie miało każde stowarzyszenie. Nie oznacza to jednak, że podwyżek nie da się uniknąć. Osoby, które jeżdżą autem zarejestrowanym na kogoś innego - osobę prywatną bądź firmę, nie muszą się bać, że za swoje wykroczenia zostaną później podliczeni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE