Mercedes-Benz Vision EQS: autonomia, elektryfikacja i nowy wymiar luksusu - WIDEO, GALERIA

2019-09-10 15:24 Jan Guss-Gasiński

Do grona elektrycznych i luksusowych samochodów przyszłości dołączył właśnie Mercedes-Benz Vision EQS. To w pełni elektryczne coupe segmentu premium, które swoim wyglądem przypomina coś na wzór statku kosmicznego. Czy Tesla powinna czuć się zagrożona?

Niespotykane, „rozciągnięte” proporcje Vision EQS – tworzące tzw. „jeden łuk” – sprawiają, że pojazd studyjny przenosi język projektowania progresywnego luksusu Mercedesów z rodziny EQ w nowy wymiar. Płynne, a zaraz mocno „wyrzeźbione” linie nadwozia nadają prototypowi majestatyczny wygląd – w idealnej harmonii łączą luksusowy przepych z aerodynamiczną elegancją.

Sprawdź: Gorąca 7-miejscówka. Debiutuje Mercedes-AMG GLB 35 4MATIC - WIDEO

Futurystyczny design

Wyrazisty, nieprzerwany „pas świetlny” definiuje design nadwozia w nowy sposób: rozdzielając odcienie karoserii na poziomie błotników, tworzy wrażenie „szklanego czarnego panelu” unoszącego się na srebrnym nadwoziu. Luksusowy charakter limuzyny podkreślają wieloramienne 24-calowe obręcze, które swoim wyglądem nawiązują do wzornictwa biżuterii.

Zobacz: Mercedes-AMG testuje nowe E 63 i E 63 S 4MATIC+. Czy możemy liczyć na więcej mocy? - WIDEO

Do futurystycznych rozwiązań należą reflektory DIGITAL LIGHT z czterema modułami soczewek holograficznych, zintegrowane z nieprzerwanym 360-stopniowym pasem świetlnym. Z jednej strony współtworzą one typowy dla Mercedesa łagodny wygląd, a z drugiej pozwalająca niemal nieograniczoną liczbę wariantów oświetlenia i oferują perspektywę tego, czego możemy spodziewać się po przyszłych konfiguracjach oświetlenia w samochodach Mercedes-Benz.

Przyszłość pełna światła

Również logo marki ma nowe zadania: 229 podświetlanych, pojedynczych gwiazd tworzy z tyłu płynnie wkomponowany w nadwozie pas świetlny i sprawia, że znak „lśni” w nieznany dotąd sposób.Interakcja między Vision EQS a jego otoczeniem nie ogranicza się tylko do świateł. Cyfrowa przednia osłona, która jako pierwsza na świecie ma formę matrycy świetlnej składającej się z 940 diod LED w trzech wymiarach, oferuje nowy poziom precyzyjnej sygnalizacji. Gdy czarny panel „ożywa”, pozornie swobodnie unoszące się gwiazdy i piksele tworzą fascynujący, trójwymiarowy efekt.

Przeczytaj także: Dwie gwiazdy na jednym ogniu. Debiutuje Mercedes-Benz GLE Coupe i Mercedes-AMG GLE 53 4MATIC+ Coupe

Kabina VISION EQS czerpie inspiracje ze świata luksusowych jachtów. Wyrazisty, płynny idiom projektowania pozwolił stworzyć nowy poziom łagodności –a wraz z nim nową interpretację wizji nowoczesnego luksusu.Po raz pierwszy cała deska rozdzielcza „stapia się”z nadwoziem za pomocą górnych elementów wykończenia. Dzięki głębokiej, otwartej architekturze kokpit Vision EQS otacza podróżujących, przypominając pokład łodzi. W pełni zintegrowana, obejmująca całe wnętrze rzeźba –złożona z połączonej deski rozdzielczej, konsoli środkowej i podłokietników – zdaje się unosić nad obszernym wnętrzem, a przy okazji zapowiada wystrój przyszłych luksusowych limuzyn z gwiazdą.

Mercedes-Benz Vision EQS
Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz Vision EQS

Osiągi na poziomie

Mercedes-Benz Vision EQS jest napędzany energią elektryczną, która pochodzi z baterii elektrycznej o pojemności 100 kWh. Według danych producenta, silniki elektryczne dysponują mocą 350 kW (476 KM) i 760 Nm momentu obrotowego. W połączeniu inteligentnym napędem na cztery koła, EQS ma przyśpieszać od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy. Prędkość maksymalna wyniesie z kolei 200 km/h.

Nie przegap: Przyszedł czas na hybrydy! Debiutuje Mercedes-Benz A250e i B250e - GALERIA

Osiągi pozostają w granicach normy, to znaczy, że podobnymi liczbami może się pochwalić także Jaguar I-Pace, czy Tesla Model 3, jednak żaden z nich nie oferuje zasięgu do 700 KM na jednym ładowaniu w cyklu WLTP. Ponadto, zakładając, że moc ładowania wyniesie 350 kW, wówczas naładowanie akumulatora do 80 proc. potrwa mniej niż 20 minut.

Mercedes-Benz Vision EQS
Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz Vision EQS

MBUX w przyszłości

Wnętrze Vision EQS służy jako scena na przyszłość: cyfrowych treści można doświadczyć tu na całej powierzchni. Mieszanie materiałów i interfejsów pokazuje, jak w przyszłości może wyglądać interakcja użytkownika z samochodem. Przestrzeń do wyświetlania informacji zapewniają organicznie, pojawiające się ekrany oraz powierzchnie projekcyjne, a także inteligentne oświetlenie CONNECTED LIGHT. Wyjątkowy kunszt wnętrza podkreślają haptyczne akcenty, takie jak otwory wentylacyjne zintegrowane z elementami wykończenia, wyrafinowane osłony głośników w kolorze różowego złota czy flakon perfum w ozdobnym uchwycie.

Mercedes-Benz Vision EQS
Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz Vision EQS

Prezentując Vision EQS, Mercedes-Benz składa jasną deklarację na rzecz dalszej przyszłości wysokiej jakości pojazdów oraz samodzielnej jazdy. Wszak najwyższa jakość wykonania, emocjonujące wzornictwo, luksusowe materiały i indywidualna przyjemność z jazdy nadal będą pożądane –bo luksus jest i będzie definiowany przede wszystkim w kategoriach osobistej wolności.

Najnowsze