Fałszywka dla naiwnych

Miał prawo jazdy na wszystkie kategorie! Policjanci mu nie uwierzyli

2022-10-06 16:40

Policjanci z Wrocławia zauważyli Forda, którego stan techniczny z daleka sugerował, że miejsce auta jest na złomowisku, albo przynajmniej u mechanika. To okazał się dopiero początek problemów. Kierowca zatrzymanego samochodu miał na sumieniu sporo przewinień, a jego prawo jazdy nie miało wiele wspólnego z prawdziwym dokumentem.

Kierowca Forda zatrzymany

Mundurowi z wrocławskiej drogówki nie mogli odpuścić zatrzymanemu kierowcy. Ford Mondeo, którym jechał, już z daleka sugerował, że kontrola drogowa nie zakończy się dalszą jazdą. Różnej wielkości koła na jednej (!) osi, mizerny stan techniczny i brak ważnych badań technicznych - już same te problemy byłby wystarczające, by ukarać kierującego. Okazało się, że zatrzymany 41-latek miał na sumieniu o wiele więcej przewinień.

Prawo jazdy na każdą kategorię. Jak to możliwe?

Zatrzymany mężczyzna opuścił szybę, a z wnętrza pojazdu, policjanci poczuli woń alkoholu. 41-latek wręczył funkcjonariuszom prawo jazdy, a ich oczom ukazał się dokument wypełniony po brzegi adnotacjami - czyżby mieli do czynienia z super-kierowcą, który zdobył uprawnienia w każdej możliwej kategorii? Nie do końca. Policjanci przeprowadzili badanie z użyciem lampy UV. Szybko okazało się, że dokument to fałszywka i to niskiej jakości. Mieszkaniec Świdnicy przyznał się wówczas, że dokument kupił na Ukrainie, bo oryginał... zatrzymała mu Policja.

Kierowca-oszust trafił do aresztu

Tym razem konsekwencje będą surowsze. Kierujący zatrzymany do zwykłej kontroli drogowej pojechał z mundurowymi prosto do aresztu. Jazda niesprawnym autem bez ważnego "przeglądu", prowadzenie po spożyciu alkoholu (alkomat wykazał, że w organizmie 41-latka jest 0,3 promila alkoholu) i posługiwanie się fałszywym dokumentem, to komplet przewinień, które wpędziły go w niemały konflikt z prawem. O jego rozstrzygnięciu zadecyduje teraz sąd. 

Policja przypomina, że zakupione "na lewo" prawo jazdy może strać się źródłem poważnych problemów. Zgodnie z treścią art. 270 par. 1 kodeksu karnego, kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Sonda
Masz prawo jazdy kategorii B?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE