Wymiana prawa jazdy obowiązkowa dla wszystkich! Znamy termin i cenę

2022-05-25 14:59
dowód rejestracyjny, prawo jazdy
Autor: SHUTTERSTOCK dowód rejestracyjny, prawo jazdy

Masz bezterminowe prawo jazdy? To nic - twój dokument i tak straci ważność. Obowiązkowa wymiana prawa jazdy dotknie wszystkich kierowców, a nowe dokumenty będą ważne przez 15 lat. Kiedy obowiązkowa wymiana prawa jazdy wchodzi w życie?

Twoje prawo jazdy, nawet jeśli jest bezterminowe, wkrótce straci ważność! Kierowcy, którzy posługują się dokumentem bez terminu ważności, będą musieli wymienić go na nowy. Wielka akcja, która obejmie setki tysięcy kierowców, została już zaplanowana - wiemy, kiedy obowiązkowa wymiana prawa jazdy obejmie wszystkich posiadaczy uprawnień.

Kiedy obowiązkowa wymiana prawa jazdy?

Bezterminowe prawo jazdy będziemy musieli wymienić w latach 2028-2033. Ogólnopolska akcja przeprowadzana w krótkim terminie sparaliżowałaby wydziały komunikacji, dlatego wymiana praw jazdy będzie rozłożona na parę lat. Obowiązkiem kierowcy będzie zgłoszenie się do wydziału komunikacji po nowy dokument. Ci, którzy tego nie zrobią, stracą uprawnienia do kierowania! Warto zrobić to możliwie wcześnie - kolejki z pewnością będą zwiększały się z czasem - im bliżej ostatecznego terminu, tym większa liczba kierowców ruszy do urzędów.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Ile zapłacimy za nowe prawo jazdy? Koszt wydania dokumentu to 100,50 zł. Na szczęście, reszta formalności nie będzie konieczna. Badania lekarskie, ani kurs z egzaminem są ważne dożywotnio. Opłatę za wydanie dokumentu należy uiścić w odpowiednim wydziale komunikacji, a dowód wpłaty dołączyć do wniosku.

dowód rejestracyjny, prawo jazdy
Autor: SHUTTERSTOCK dowód rejestracyjny, prawo jazdy

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy - po co?

Bezterminowe prawo jazdy posiada bardzo wielu kierowców. Okazało się jednak, że wizerunek kierowcy jak najbardziej ma termin ważności, a zmieniające się cechy i rysy twarzy potrafią sprawić niemałą trudność podczas policyjnej kontroli. Konieczność aktualizacji zdjeć w dokumentach sprawiła, że ustawodawca zdecydował się na taki ruch. Nowe prawo jazdy będzie wydawane z terminem ważności wynoszącym 15 lat.

Sonda
Straciłeś/aś kiedyś prawo jazdy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE