Jaką moc i przyspieszenie ma Izera? Czy polski samochód elektryczny będzie szybki?

2020-07-30 11:07 Maciej Lubczyński

Izera rozbudza wyobraźnię Polaków i marzenia o posiadaniu auta elektrycznego. Choć na razie nie znamy szczegółowych danych technicznych polskiego samochodu elektrycznego, spółka odpowiedzialna za projekt uchyliła rąbka tajemnicy w kwestii możliwych osiągów wersji produkcyjnej. Czy Izera zasłuży na miano szybkiego auta?

Choć dokładne osiągi i dane techniczne polskiego samochodu elektrycznego nie są na razie znane, producent wskazuje w jakie parametry będzie celował przy okazji opracowywania wersji produkcyjnej. Choć na razie nie wiadomo, kto dostarczy napęd i płytę podłogową, spółka ElectroMobility Poland podaje na swojej stronie wstępne "dane techniczne", które można dziś traktować jako spodziewane.

SprawdźJak wygląda polski samochód elektryczny? Debiutuje IZERA - nowa polska marka

Wynika z nich, że Izera będzie samochodem całkiem dynamicznym, choć zapowiadane przyspieszenie do setki w czasie poniżej 8 sekund to wynik, który lepiej wypada na tle samochodów spalinowych, a nie elektrycznych. 

Izera SUV - polski samochód elektryczny
Autor: Rafał Mądry

Izera - przyspieszenie i prędkość maksymalna

Według informacji, jakie zostały przekazane w momencie premiery, polski samochód elektryczny ma być dostępny z napędem na przód, a z czasem pojawi się możliwość wyboru napędu na 4 koła. W ofercie znajdzie się hatchback i SUV, dlatego określanie osiągów na tym etapie trzeba potraktować czysto orientacyjnie.

PisaliśmyIle będzie kosztować Izera? Czy Kowalskiego będzie stać na polski samochód elektryczny?

Producent celuje w przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie krótszym niż 8 sekund i prędkość maksymalną około 160 km/h. To wyniki, które pozwolą konkurować raczej z miejskimi modelami innych producentów. Choć przyspieszenie może się wydawać całkiem niezłe, jest ono raczej typowe dla elektryków. Przykładowo, Opel Corsa-e, którego testowaliśmy niedawno, rozpędza się od 0 do 100 km/h w czasie 8,1 sekundy. Popularny Nissan Leaf potrzebuje na to 7,9 sekundy.

Izera hatchback - polski samochód elektryczny
Autor: Rafał Mądry

Prędkość maksymalna 160 km/h jest typowa dla "elektryków" - mało kto będzie ją rozwijał, bo deptanie gazu w trasie powoduje drastyczny spadek zasięgu. Swoją drogą, jaki ma być zasięg Izery?

Nie przegapGdzie będzie produkowana Izera? Kiedy budowa fabryki i start produkcji polskich samochodów elektrycznych?

Producent mówi na obecną chwilę o możliwości przejechania 400 km na pełnym ładowaniu. To mniej więcej tyle, co miejskie Renault Zoe, które wg normy WLTP jest zdolne do pokonania 395 km bez ładowania akumulatorów. 

Tak wygląda polski samochód elektryczny

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze