Mocny i szybki Volkswagen Polo GTI R5

2017-12-06 12:56 Rafał Mądry

Volkswagen wraca do rajdów, ale tym razem nie jako zespół fabryczny. Niemiecki producent samochodów stworzył Volkswagena Polo GTI R5 i będzie oferował go profesjonalnym zespołom i ambitnym kierowcom.

Volkswagen Polo GTI R5 to pojazd przeznaczony dla prywatnych zespołów i kierowców. Konstrukcja opiera się na Polo szóstej generacji. Bazą dla rajdówki jest stalowe nadwozie wytwarzane w zakładach w Pampelunie w Hiszpanii. Zgodnie z przepisami FIA zastosowano wzmocnienia poprzez wbudowanie klatki oraz inne dodatkowe elementy podnoszące bezpieczeństwo. Inżynierowie Volkswagena przy budowie wykorzystali doświadczenie i wiedzę zdobyte podczas startów w rajdowej klasie WRC (cztery tytuły mistrza świata producentów zdobyte w latach 2013-2016).

Zobacz też: Jeździliśmy najlepszą rajdówką świata!

Polo GTI R5 jest wyposażone w 1.6-litrowy 4-cylindrowy silnik z turbosprężarką i w bezpośredni wtrysk benzyny. Rzędową jednostkę umieszczono poprzecznie przed przednią osią. Moc wynosi 200 kW (272 KM) i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Ciasno zestopniowana, sekwencyjna pięciobiegowa przekładnia oraz stały napęd na cztery koła zapewniają wspaniałe przyspieszenia na każdym podłożu – asfalcie, szutrze czy śniegu. Ważące 1.230 kg rajdówka rozpędza się od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,1 s.

Kategoria R5 powołana w 2012 roku przez FIA, pozwala prywatnym kierowcom oraz zespołom ścigać się niedrogimi, a jednocześnie mocnymi rajdówkami w narodowych, regionalnych i międzynarodowych mistrzostwach. Homologacja Polo GTI R5 ma zostać przeprowadzona latem 2018 roku. Pierwsze auta dla prywatnych zespołów startujących w rajdach mają być dostępne w drugiej połowie roku.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Najnowsze