Na wakacje samochodem? Zapłacisz krocie

i

Autor: Jan Guss-Gasiński Na wakacje samochodem? Zapłacisz krocie

Na wakacje samochodem? Tego lata będzie drogo! Tak przez rok podrożało paliwo

2022-06-27 14:43

Wakacyjny sezon ruszył pełną parą! Lada moment wielu Polaków zapakuje swoje walizki po brzegi i ruszy na wymarzony urlop. To powód do szczęścia, ale też zmartwienie wielu kierowców. Jeśli ruszasz na wakacje samochodem, licz się ze sporymi wydatkami - tego lata podróżowanie autem będzie wyjątkowo drogie. Przez ostatni rok ceny na stacjach wzrosły niemal dwukrotnie!

W tym roku Polaków podróżujących autami może być znacznie mniej. Wszystko rzecz jasna przez rekordowo drogie paliwo na stacjach. Dziś to 8 zł/litr benzyny i oleju napędowego nie robi na nikim wrażenia, choć na najczęściej uczęszczanych strasach bywa jeszcze drożej. Taki stan rzeczy może zniechęcić wiele osób do wyruszenia na wyczekiwany urlop czterema kółkami. Trudno się temu dziwić, skoro w ciągu roku paliwo podrożało o blisko 50 proc. Dokładnie rok temu, w okresie wakacyjnym, paliwa kosztowały kolejno: 5,45 zł/litr (Pb95), 5,75 zł/litr (ON) i 2,31 zł/litr (LPG). Wówczas za 50 litrów paliwa musieliśmy zapłacić lekko ponad 270 złotych. Ile to kosztuje dzisiaj?

SPRAWDŹ - Promocja na paliwo Orlen. Ile zaoszczędzisz mając 45, 50 i 60 litrowy bak?

Tragiczny wypadek na trasie koło Ogorzelca

Na wakacje samochodem? Ceny paliw biją kolejne rekordy

Przy dzisiejszych cenach paliwa ta sama operacja kosztuje niemal 400 złotych. Oznacza to, że wyjeżdżając na urlop z Warszawy w stronę Gdańska (341 km przez S7) bądź Zakopanego (412 km przez S7), musimy dołożyć do wakacyjnego budżetu kilkaset złotych na samo paliwo. Zakładając, że na trasie przeciętny "benzyniak" zużywa 7 l/100 km, koszt dojechania nad morze wyniesie nas dzisiaj prawie 200 zł (24,5 litrów) i ok. 230 zł, jeśli ruszymy w góry (29 litrów). W roku ubiegłym pokonanie tych samych tras kosztowałoby nas kolejno 135 i 160 zł - w przypadku diesla byłoby nieco drożej.

Tak przez rok podrożało paliwo

Ceny paliw w wakacje 2021 2022
Pb95 5,45 zł 7,90 zł
ON 5,75 zł 8,00 zł
LPG 2,31 zł 3,45 zł
Tankowanie auta

i

Autor: Maciej Lubczyński Tankowanie auta

Promocja na stacjach Orlen

W okresie wakacyjnym odrobinę taniej będzie na stajach Orlen. W poniedziałek (27 czerwca) ruszy promocja, w ramach której wszyscy uczestnicy programu lojalnościowego "Orlen Vitay", na każdym litrze benzyny i oleju napędowego, zaoszczędzą 30 groszy. Dodatkową zniżkę, w wysokości 10 groszy na litrze, przewidziano dla klientów z Kartą Dużej Rodziny . Klient stacji będzie musiał zatankować do 50 litrów jednorazowo, gdyż na taką ilość obowiązuje rabat. Ze zniżki będzie można skorzystać trzy razy w ciągu miesiąca, wobec czego łączna ilość paliwa objęta promocją to 150 litrów miesięcznie (EFECTA lub VERVA). Warto jednak podkreślić, że ta promocja pozwoli zaoszczędzić jedynie kilkanaście złotych. 

Ilość paliwa Promocja Orlen Oszczędność
150 litrów/mies. Orlen Vitay (-30 gr/litr) 45 zł
150 litrów/mies. Orlen Vitay + Karta Dużej Rodziny (-40 gr/litr) 60 zł
Sonda
Skorzystasz z promocji Orlenu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE