Kontrola prędkości, radar

i

Autor: Policja Kontrola prędkości, radar

Nadchodzi zmiana w przepisach dla kierowców. Niejeden STRACI prawo jazdy!

2022-04-22 12:31

Od stycznia 2022 obowiązują nowe, wyższe kwoty mandatów. To jednak nie koniec dokręcania śruby kierowcom, bo jeszcze w tym roku taryfikator przejdzie kolejną zmianę, która będzie oznaczała dotkliwsze kary. O wiele łatwiej będzie stracić prawo jazdy!

Przez te zmiany niejeden kierowca straci prawo jazdy. Uprawnienia zachowają Ci, którzy jeżdżą przepisowo i nieczęsto spotykają się z policją. Wszystko przez zmiany w taryfikatorze, które wejdą w życie jeszcze w 2022 roku. Po podwyżce kwot mandatów czas na dalsze dokręcanie śruby kierowcom. Teraz na tapet wjeżdżają punkty karne - ich liczba, termin ważności oraz możliwości zredukowania ich liczby. Zmiany, których spodziewamy się we wrześniu tego roku z pewnością odbiją się na liczbie kierowców, którzy tracą uprawnienia przez nadmiar punktów. To kolejny, po wysokich cenach paliw, powód by zdjąć nogę z gazu!

Nie 10 a 15 punktów karnych

Najważniejszą zmianą będzie zwiększenie liczby punktów karnych, które możemy dostać za jedno wykroczenie. Na razie jest to 10 punktów, a od września liczba ta będzie już wynosić 15. Jakie wykroczenia będą surowo karane? Nowy taryfikator "nagrodzi" większą liczbą punktów kierowców, którzy łamią przepisy związane z pierwszeństwem pieszych. Wyprzedzanie na pasach i bezpośrednio przed nimi, omijanie auta, która zatrzymało się w celu ustąpienia pierwszeństwa, czy nieustąpienie pieszemu, który wchodzi na przejście.

Kontrola drogowa

i

Autor: Policja Policjant kontroluje kierowcę

Oprócz tego, na 15 punktów karnych muszą być przygotowani kierowcy, których mundurowi przyłapią na przekraczaniu prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym i Ci, którzy prowadzą samochód pod wpływem alkoholu.

Za co dostaniemy więcej punktów karnych?

Wreszcie, 15 punktów doliczone zostanie do konta kierowcy, który spowoduje wypadek drogowy, sprowadzi ryzyko katastrofy w ruchu lądowym, a także nie zastosuje się do kontroli drogowej. Warto również dodać, że punkty karne będą ważne nie rok, a dwa lata i to od momentu opłacenia mandatu, a nie jego wystawienia. Wszystko to ma na celu nie tylko uspokojenie ruchu, ale i zwiększenie ściągalności mandatów, które są dziś znacznie wyższe niż rok temu.

Ile można mieć punktów karnych?

Niezmiennie, maksymalna liczba dopuszczalnych punktów karnych wynosi 24. Limit dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok wynosi mniej, bo 20 punktów. Wraz z nowymi przepisami zniknie również możliwość zredukowania ich liczby podczas specjalnego szkolenia. Ci, którzy chcą odbyć specjalne zajęcia muszą się spieszyć!

Sonda
Straciłeś/aś kiedyś prawo jazdy?
Nasi Partnerzy polecają