Niebezpieczny, niesprawny i za ciężki transport zatrzymany przez ITD. Przewoźnika czekają surowe konsekwencje

2020-02-14 9:32 Jan Guss-Gasiński
Niebezpieczny, niesprawny i za ciężki transport zatrzymany przez ITD. Przewoźnika czekają surowe konsekwencje
Autor: GITD Niebezpieczny, niesprawny i za ciężki transport zatrzymany przez ITD. Przewoźnika czekają surowe konsekwencje

Blisko 52 tony zamiast dopuszczalnych 40 ważył zespół pojazdów przewożący kruszarkę, który 12 lutego został zatrzymany przez ITD do rutynowej kontroli. Jak się okazało, naczepa miała niesprawny system ABS, ciągnik siodłowy uszkodzoną oponę, a załoga TIR-a manipulowała czasem pracy.

Ciężarówkę przewożącą kruszarkę zatrzymali do rutynowej kontroli inspektorzy kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego w środę (12 lutego) na krajowej „dziesiątce” w Trzeciewnicy koło Nakła nad Notecią. Zespół pojazdów skierowano na wagę z powodu podejrzenia przekroczenia jego dopuszczalnej ładowności. Po badaniu okazało się, że maszyna ważyła blisko 52 tony zamiast przepisowych 40 ton — sama kruszarka ważyła blisko 30 ton.

Sprawdź: Pod osłoną nocy ukradli 100 litrów paliwa! Złodzieje zostali złapani na gorącym uczynku

Nieprawidłowy tonaż był dopiero początkiem ujawnianych naruszeń. Przewóz maszyny wykonywało bowiem dwóch kierowców, ale w tachografie wykresówkę umieścił tylko jeden z nich. Kierowcy rejestrowali swój czas pracy „na zmianę”, a nie jednocześnie, jak nakazują przepisy. Nieprawidłowości wykazała również kontrola stanu technicznego.

Zobacz: Ojciec z synem zakończyli jazdę w rowie. 36-letni mężczyzna prowadził pod wpływem alkoholu

W naczepie nie działał system ABS, a ciągnik siodłowy miał uszkodzoną oponę. Oprócz tego pojazd był zarejestrowany jako pojazd specjalny pomocy drogowej, pomimo że nie spełniał wymaganych w tym przypadku warunków technicznych. Kontrola ITD zakończyła się zatrzymaniem dwóch dowodów rejestracyjnych i wstrzymaniem nienormatywnego transportu.

Najnowsze