Kontrola drogowa

i

Autor: Policja Kontrola drogowa

Chaos w prawie

Nowa, bezwzględna pułapka na kierowców. Możesz dostać 1000 zł mandatu

2022-09-28 11:04

Zmiany w przepisach co i rusz dodają nową pułapkę na nieuważnych kierowców. Tym razem chodzi o zmianę definicji skrzyżowania. Nowelizacja wprowadziła zapis w formie, która może sprawić, że na polskich drogach posypią się mandaty, nawet po 1000 zł!

Nowa definicja skrzyżowania. Prawny chaos pułapką na kierowców

Kierowcy w Polsce nie mają lekko. Zmiany w taryfikatorze mandatów, więcej punktów karnych za poszczególne wykroczenia, a do tego prawny chaos, który może sprawić, że o 1000-złotowy mandat będzie teraz znacznie łatwiej. Pozornie niegroźna zmiana definicji skrzyżowania w ustawie Prawo o ruchu drogowym może dać mundurowym pretekst do karania nieświadomych kierowców srogimi mandatami. Co dokładnie zmieniło się na niekorzyść zmotoryzowanych?

Skrzyżowanie w myśl nowych przepisów

Definicja skrzyżowania w ustawie uległa zmianie. Tak brzmiała definicja do niedawna:

Skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną. 

Te zapisy zastąpiła krótsza definicja z wyraźną zmianą: Skrzyżowanie – część drogi będąca połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną.

Kluczowym fragmentem, o który chodzi jest "połączenie jezdni jednej drogi". Choć nowa definicja jest krótsza, wyraźnie rozszerza znaczenie słowa "skrzyżowanie" w myśl przepisów. Oznacza to, że skrzyżowaniami stały się również fragmenty jezdni nieprowadzące donikąd, a służące tylko do zawracania czy łączniki prowadzące do odseparowanych zatok autobusowych. Szersze znaczenie "skrzyżowania" to z kilku powodów pułapka na kierowców.

Więcej mandatów za prędkość i wyprzedzanie

Definicja w nowej formie sprawia bowiem, że znacznie łatwiej będzie przekroczyć prędkość - minięcie skrzyżowania, również w terenie zabudowanym kasuje bowiem limit prędkości ustalony przez znaki i przywraca go do domyślnej "pięćdziesiątki". Jeszcze surowsze konsekwencje będzie miała nieuwaga podczas wyprzedzania - na skrzyżowaniach obowiązuje bowiem zakaz wyprzedzania, a za złamanie tego przepisu grozi nam mandat w wysokości 1000 zł i 10 punktów karnych.

Czy przepisy zostaną sprecyzowane i czy pojawi się oficjalne stanowisko ministerstwa infrastruktury? Trzeba liczyć, że resort ustosunkuje się do zmian, które ponownie wprowadzają chaos prawny. Nieprecyzyjnie tworzone prawo może być źródłem sporów i kar nakładanych według interpretacji funkcjonariusza, a na to nie powinno być przecież miejsca.

Sonda
Czy wysokość mandatów powinna być uzależniona od zarobków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają