Ma ponad 200 KM

Nowa Toyota Prius. Hybrydowa ikona przeszła wielką metamorfozę

2022-11-16 11:44

Piąta generacja hybrydowej ikony została oficjalnie zaprezentowana. Debiutuje nowa Toyota Prius, która wyprzedza swojego poprzednika pod każdym możliwym względem - jest atrakcyjniejsza, mocniejsza i dysponuje jeszcze większym zasięgiem elektrycznym. Kiedy pojawi się na polskich drogach? Na pierwsze egzemplarze nie będziemy długo czekać!

Nowa Toyota Prius oficjalnie

Ulubiony samochód taksówkarzy doczekał się się nowego wcielenia. Debiutuje piąta generacja Toyoty Prius, która od 1997 roku promuje elektryfikację w Europie i na świecie. Prekursor napędów hybrydowych wreszcie wygląda atrakcyjnie i nowocześnie, a to dopiero początek zalet. Najnowszy Prius Plug-In Hybrid ma względem poprzednika o ponad 80 proc. mocniejszy układ napędowy i potrafi przejechać znacznie większy dystans w trybie elektrycznym.

Toyota Prius przeszła wielką metamorfozę

I nie chodzi tylko o jej wygląd, którym upodabnia się do najnowszych modeli elektrycznych i większych limuzyn zza oceanu. W najnowszej generacji Priusa opartej na platoformie GA-C za napęd odpowiada 2-litrowy "wolnossak" o mocy 148 KM, który w parze z układem hybrydowym 5. generacji generującym kolejne 160 KM, dysponuje łączną mocą 223 KM. W porównaniu ze 122-konnym napędem aktualnego Priusa Plug-in Hybrid stanowi to wzrost o ponad 80 proc.

Udoskonalony i bardziej wydajny napęd czerpie moc z większego, litowo-jonowego akumulatora o pojemności 13,6 kWh. Wykorzystując więc jego pełny potencjał, z panelem fotowoltaicznym na dachu, nowa Toyota Prius Plug-In Hybrid dysponuje większym o 50 proc. zasięgiem elektrycznym.

Szybsza, większa i nowocześniejsza

Nowa Toyota Prius Plug-in Hybrid rozpędzi się do "setki" o prawie 4,5 sekundy szybciej niż poprzednik (6,7 s). W parze z lepszymi osiągami idzie także większa ilość miejsca w kabinie, bowiem auto ma o 50 mm większy rozstaw osi i jest o 22 mm szersze. Wisienką na torcie jest zupełnie nowy kokpit, który jest mieszanką tego, co najlepsze.

W kabinie pojawił się wielki ekran do obsługi nowego systemu multimedialnego, wysoko umieszczony, 7-calowy zestaw cyfrowych wskaźników, a także kierownica, która debiutowała w elektrycznym modelu bZ4X. Nie zabraknie też licznych asystentów i systemów bezpieczeństwa, które będą czuwać nad bezpieczeństwem pasażerów.

Kiedy nowa Toyota Prius zadebiutuje w Europie?

Rynkowy debiut nowej generacji Toyoty Prius Plug-In Hybrid jest planowany na 5 grudnia. Model wejdzie na europejski rynek jako nowy punkt odniesienia pod względem technologii i wydajności napędu. Przedsprzedaż auta rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku.