Motoambulans przekazany! Ma ratować życie mieszkańcom Torunia

i

Autor: Adam Zakrzewski / UMT Motoambulans przekazany! Ma ratować życie mieszkańcom Torunia

Ma być ich ponad setka

Nowe pojazdy uprzywilejowane na polskich drogach. Lepiej patrz w lusterka!

2022-11-09 12:50

Na polskie drogi wyjadą nowe pojazdy uprzywilejowane. Kierowcy będą musieli patrzeć w lusterka - chodzi bowiem o karetki motocyklowe, które trafią do wielu placówek w całym kraju. Jednoślady umożliwiające niesienie pomocy w trudno dostępnych miejscach na zakorkowanych drogach mogą dołączyć do służby w przyszłym roku.

Motocyklowe ambulanse wyjadą na drogi

Państwowe Ratownictwo Medyczne do modernizacji. Ministerstwo Zdrowia planuje nad nowymi przepisami i chce wprowadzić zmiany do ustawy. Niedawno ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie, a jedną z proponowanych przez resort nowości jest zakup karetek motocyklowych. Motoambulanse miałyby wyjechać na drogi w całej Polsce, a w kraju ma być ich ponad 100. Nowe, Motocyklowe Jednostki Ratownicze mają stanowić odrębny rodzaj zespołów ratownictwa medycznego.

Motoambulanse - nowy rodzaj pojazdu uprzywilejowanego

Już dziś po polskich drogach jeżdżą pojedyncze motoambulanse, ale ich status nie jest do końca uregulowany. Do tej pory, uprzywilejowane motocykle figurują w systemie jako "pilot karetki". W przyszłym roku, za sprawą nowelizacji, sytuacja ma się zmienić, a Państwowe Ratownictwo Medyczne ma zainwestować w ponad 100 jednośladów. Miałyby być oddzielnym produktem do sfinansowania w ramach umów zawieranych przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Uprzywilejowane motocykle będą nieść pomoc

Niewielkie wymiary jednośladu miałyby docierać do pacjentów wszędzie tam, gdzie tradycyjna karetka miałaby dosłownie i w przenośni "ostro pod górę". Zakorkowane miasta, drogowe zatory powodowane przez wypadki czy miejskie przestrzenie z mocno utrudnionym dojazdem - motoambulanse mają pomóc wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na zwyczajną, samochodową karetkę zbudowaną na bazie auta dostawczego. Zgodnie ze wskazanymi w propozycji założeniami nowelizacji ustawy, motocykle ratunkowe będą mogły być prowadzone przez osobę uprawnioną do medycznych czynności ratunkowych. Na pokładzie znajdzie się również sprzęt medyczny, leki i niezbędne akcesoria, oraz sprzęt do łączności - wszystkie te rzeczy sprawiają, że cena motoambulansów z pewnością nie będzie niska.

Karetki motocyklowe - ile będą kosztować?

Ministerstwo mówi o 105 maszynach. Przekłada się to m.in. na 14 sztuk w województwie mazowieckim, 12 w śląskim, 9 w małopolskim i 9 w wielkopolskim. Zakupy mają kosztować około 15,75 miliona złotych, co nie wydaje się być wygórowaną kwotą. Taka cena zakłada, że jeden motoambulans będzie kosztował nie więcej niż 150 000 zł za sztukę. Pojazdy miałyby pojawić się na drogach w latach 2023-2026 i pełnić służbę przez ponad 150 dni w roku - od 1 maja do 30 września.

Sonda
Popierasz zakup motocyklowych karetek?
Borkoś wróci na ulice Warszawy! Zobacz jego najnowszy pojazd
Nasi Partnerzy polecają