Obwodnica Stalowej Woli i Niska oddana do ruchu. 15 km nowej drogi krajowej nr 77

2021-05-15 13:10 Rafał Mądry

Mieszkańcy Stalowej Woli oraz Niska na tą drogę czekali latami. Drogowcy nareszcie uporali się budową obwodnicy, która została udostępniona kierowcom. Licząca ponad 15 kilometrów obwodnica poprowadzona w ciągu drogi krajowej nr 77 została otwarta w dniu 15 maja. Inwestycja współfinansowana była ze środków UE.

Decyzja o realizacji tej inwestycji zapadła w 2016 roku. Budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska była ważna w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na ulicach miast, przez które do tej pory przebiegał główny szlak komunikacyjny. Obwodnica teraz wyprowadza uciążliwy ruch tranzytowy z miast, usprawnia codzienne przemieszczanie się okolicznym mieszkańcom oraz odciąża miejski układ komunikacyjny i zwiększa przepustowość ruchu tranzytowego na DK77. Trasa ta ponadto będzie łączyć się z budowanym szlakiem Via Carpatia, który m.in. przebiega przez tereny Podkarpacia. Budowa była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Zgodnie z podpisaną umową o dofinansowanie, całkowity koszt projektu to 297 229 777,01 zł, a wysokość dofinansowania UE stanowi 194 135 035,67 zł.

Przeczytaj też: Nad morze dojedziesz szybciej. Droga ekspresowa S3 wydłużona o 42 km

Budowa obwodnicy to przede wszystkim komfort dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska, które dzięki temu zostaną odciążone z ruchu tranzytowego, zmniejszy się hałas a powietrze będzie czystsze - nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie UE. W październiku 2020 r. podpisaliśmy umowę na ponad 194 mln zł dofinansowania a już dziś możemy cieszyć się nową drogą. Inwestycje współfinansowane z Funduszy Europejskich są skutecznie realizowane przez Beneficjenta. Serdeczne gratulacje dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

- powiedziała Joanna Lech, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Obwodnica Stalowej Woli i Niska - MAPA
Autor: GDDKiA Obwodnica Stalowej Woli i Niska oddana do użytku

Nowo wybudowana droga przebiega przez tereny powiatów: stalowowolskiego i niżańskiego, miast: Stalowa Wola i Nisko oraz gmin: Pysznica i Nisko. Trasa obwodnicy poprowadzona została po północno-wschodniej stronie Stalowej Woli i Niska. Jej początek zlokalizowany jest w Stalowej Woli na skrzyżowaniu Trasy Podskarpowej z ul. Chopina. Na dalszym odcinku obwodnica kieruje się na południowy wschód, przekraczając tereny elektrowni Stalowa Wola, rzekę Barcówka, linię kolejową nr 66 Zwierzyniec Towarowy - Stalowa Wola Południe oraz krzyżuje się z istniejącą DK19. Koniec trasy zlokalizowany jest na rondzie wchodzącym w skład węzła Rudnik nad Sanem, który powstaje w ramach budowanej równolegle drogi ekspresowej S19.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze