Sejm zadecydował! Kierowców czeka REWOLUCJA! Nowe przepisy już od 1 czerwca 2021

Przejście dla pieszych
Autor: Marcin Smulczyński Przejście dla pieszych

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym, o których mówi się już od jakiegoś czasu, są coraz bliżej wejścia w życie. W czwartek, 21 stycznia sejm przyjął zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy i reguluje kwestię tzw. jazdy na zderzaku. Zarówno pieszych, jak i kierowców mają czekać nowe obowiązki.

Rewolucja na drogach rozpocznie się w Dzień Dziecka. Sejm przyjął nowelizację Prawa u ruchu drogowym, która zakłada wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych w momencie wchodzenia na przejście dla pieszych. Obecne prawo stanowi, że pierwszeństwo ma pieszy znajdujący się na przejściu. To nie koniec zmian, które mają wejść w życie 1 czerwca 2021 roku.

Sprawdź: Nie będzie trzeba mieć prawa jazdy, żeby jeździć samochodem! NOWE PRZEPISY

Nowelizacja zakłada również, że mandatem będzie grozić jazda "na zderzaku", a więc podążanie za poprzedzającym pojazdem bez zachowania należytej odległości. Nowe, przyjęte sejmową większością prawo nakłada również nowy obowiązek na pieszych. Przechodzący przez jezdnię nie będą mogli używać telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych rozpraszających uwagę. Za przyjęciem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym głosowało 423 posłów, 22 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Nowe prawo zostało przyjęte w sejmie po poprawce posłów PiS, która zakłada vacatio legis do 1 czerwca 2021 roku.

Kontrola drogowa
Autor: Policja Kontrola drogowa

Rewolucja w Prawie o ruchu drogowym

Dlaczego zmiany można nazwać rewolucyjnymi? Bo zmienią one relacje między kierowcami, a pieszymi. Kształt nowych przepisów ma służyć poprawie bezpieczeństwa na drogach i choć założenia są dobre, nie należy zapominać, że w krajach Europy Zachodniej takie prawo współgra z infrastrukturą, która zapewnia pieszym o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa. Choć liczba oświetlonych przejść dla pieszych w Polsce stale rośnie, wciąż w wielu miejscach brakuje odpowiedniej infrastruktury drogowej, która pozwalałaby np. zawczasu zauważyć pieszego po zmroku i w czasie złej widoczności. Drugą stroną medalu jest kultura jazdy polskich kierowców, dla których pieszy bywa niepożądanym gościem na drodze. 

Jest jeszcze jedna, kontrowersyjna zmiana, która ma wejść w życie 1 czerwca 2021 roku. Chodzi o ograniczenie prędkości obowiązujące w godzinach 23.00-05.00, które w terenie zabudowanym wynosi obecnie 60 km/h. Po zmianach, ograniczenie ma zostać ujednolicone i będzie ustalone na poziomie 50 km/h niezależnie od pory doby.

Najnowsze