Po co naprawiać, skoro można wyrzucić? TIR bez tarczy hamulcowej zatrzymany przez ITD

2020-01-14 10:39 Maciej Lubczyński
TIR bez tarczy hamulcowej zatrzymany przez ITD
Autor: GITD TIR bez tarczy hamulcowej zatrzymany przez ITD

Ukraińska naczepa została wycofana z ruchu po kontroli na małopolskim odcinku autostrady A4. Funkcjonariusze ITD ujawnili, że w pojeździe brakuje jednej tarczy hamulcowej. Kierowca tłumaczył, że musiał ją zdemontować w Holandii.

Funkcjonariusze ITD prowadzili kontrolę na autostradzie A4 w okolicach Balic. Jednym z zatrzymanych pojazdów była ciężarówka należąca do ukraińskiego przewoźnika. Jak zawsze podczas takiej kontroli, inspektorzy dokładnie przyjrzeli się kondycji podzespołów i ogólnemu stanowi technicznemu. Problem, który wykryli w naczepie zdecydowanie nie należał do błahych.

Sprawdź także: Kierowca Volkswagena najechał na niewidzialnego rowerzystę. Cyklista miał w organizmie 2,5 promila

Okazało się, że w naczepie zdemontowana została jedna z tarcz hamulcowych. Jedno z hamowanych kół było zupełnie pozbawionych hamulca - zarówno tarcza jak i klocki zostały wyrzucone, a kierowca tłumaczył, że stało się to w Holandii. Jego zdaniem, do kontynuowania jazdy niezbędna była taka operacja - tarcze pękły wskutek eksplozji opony.

Nawet jeśli to wyjaśnienie jest prawdziwe, nie zmienia to faktu, że ukraiński kierowca przejechał niesprawną ciężarówką całą drogę z Holandii aż pod Kraków. Jego jazda zakończyła się w Balicach - kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego naczepy i wszczęciem postępowania administracyjnego wobec ukraińskiego przewoźnika. Za stwierdzoną nieprawidłowość grozi mu 2 000 złotych kary.

Najnowsze