Polacy BOJĄ SIĘ podejmować decyzje o zakupie auta? Sprzedaż w lutym nadal w dół - dane SAMAR

Koronawirus w Polsce. Zakup i odbiór nowego auta w salonie
Autor: Jan Guss-Gasiński Koronawirus w Polsce. Zakup i odbiór nowego auta w salonie

Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR zaprezentował dane sprzedaży aut nowych za luty 2021 roku. Liczba rejestracji nadal idzie w dół, choć spadek jest niższy niż w ubiegłym miesiącu. Ranking rejestracji aut nowych dał również odpowiedź na to, jakie marki odczuwają spowolnienie gospodarcze najbardziej, a które radzą sobie w pandemicznych realiach całkiem nieźle.

Sytuacja na rynku aut nowych nie jest zbyt wesoła, choć najnowsze dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar pozwalają na lekką dozę optymizmu. Nadal mamy do czynienia ze spadkami, choć te są nieco mniejsze w porównaniu do poprzednich miesięcy. Wygląda jednak na to, że niektórzy Polacy wciąż odkładają zakupowe decyzje na później.

Sprawdź: Nowe auta Volvo od 2030 roku TYLKO elektryczne! Do tego dostępne wyłącznie przez internet!

Pandemia koronawirusa odbiła się na rynku aut nowych, a niejedna firma odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego. Mniej wydajemy, więcej oszczędzamy na lepsze czasy. Na to zdają się wskazywać dane przedstawione w zestawieniu rejestracji aut nowych w lutym 2021. Prezes IBRM Samar, Wojciech Drzewiecki wydaje się patrzeć na nie z optymizmem.

Wyniki są optymistyczne, pomimo wciąż utrzymującego się spadku. Jest on jednak niewielki w porównaniu do poprzednich miesięcy, dzięki czemu spadek wyniku skumulowanego za dwa miesiące obniżył się do poziomu 10%.

Sprzedaż aut nowych w lutym 2021 - kto jest liderem?

Dane płynące z IBRM Samar pozwalają również określić rynkowego lidera. Jest nim Toyota, która w lutym sprzedała 6635 samochodów, czyli o 13,28% więcej niż w styczniu 2021. W okresie styczeń-luty 2021, japońska marka sprzedała więcej samochodów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego!

Pisaliśmy: Nowa Toyota Yaris zdobywa tytuł "Europejskiego Samochodu roku 2021"

Drugie miejsce na podium należy do Skody. Choć rok do roku sprzedaż jest niższa, w porównaniu do stycznia 2021, luty 2021 był owocny, a liczba rejestracji nowych samochodów Skody osiągnęła wynik 4733 sztuk. Trzecią lokatę w zestawieniu zajmuje Volkswagen z 2969 sprzedanymi samochodami. 

Porównanie danych rok do roku

Ciekawe wnioski płyną również z porównania okresu styczeń-luty 2020 z przedziałem czasowym styczeń-luty 2021. Widzimy, że oprócz Toyoty, wzrost liczby sprzedanych sztuk zanotowały marki BMW, Ford i Audi. Poza nimi, w pierwszej dziesiątce nie ma marki, która sprzedałaby w tym roku więcej aut niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Z niewesołą sytuacją musi poradzić sobie  Renault. Ta marka wypadła z pierwszej dziesiątki. Spore spadki zanotował również Hyundai i Citroen. 

Porównanie miesięcy rok do roku będzie się robić coraz ciekawsze wraz z nadejściem marca, kwietnia i maja. Porównując rok 2020 i 2021 będziemy mogli zobaczyć skalę spadków, a także poznać wygranych i przegranych pandemicznego spowolnienia. 

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze