Poważne problemy autokarów turystycznych. Zatrzymane dowody rejestracyjne i zakazy dalszej jazdy

2021-07-25 12:11
Poważne problemy autokarów turystycznych
Autor: GITD Poważne problemy autokarów turystycznych

Od początku wakacji inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali już ponad 800 autokarów turystycznych. Wzmożone kontrole prowadzone na głównych trasach mają na celu zadbać o bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu. Sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny i trzeźwość kierowców. Z ruchu wycofano już kilkadziesiąt pojazdów.

Wzmożone kontrole autokarów rozpoczęły się z pierwszym dniem wakacji. Są prowadzone na głównych trasach i w miejscach wyjazdu autobusów. Inspekcja sprawdza przede wszystkim stan techniczny, trzeźwość i czas pracy kierowcy oraz wymagane dokumenty.

O tym, jak ważne jest przeprowadzenie takiej kontroli przed wyjazdem, przekonali się organizatorzy letniego wypoczynku z Dolnego Śląska. Kiedy inspektorzy dolnośląskiej ITD skontrolowali autokar, którym miała podróżować grupa zuchów i harcerzy do Białego Brzegu, mundurowi ujawnili w autobusie poważną usterkę hamulców - z nieszczelnego układu uchodziło powietrze. Funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu i wydali kierowcy zakaz dalszej jazdy z miejsca kontroli. Na letni wypoczynek dzieci wyruszyły z opóźnieniem, ale przynajmniej mogły podróżować sprawnym autokarem, który podstawiono na miejsce zbiórki.

Zapomniał o badaniu technicznym

Podobna sytuacja miała miejsce na krajowej 92-ce koło Kutna, kiedy patrol łódzkiej ITD zatrzymał do kontroli autobus przewożący dzieci z Nadarzyna do Torunia. Wówczas okazało się, że pojazd nie miał ważnego badania technicznego. Przegląd był ważny do 23 marca 2021 roku. W niespełna godzinę od zatrzymania do kontroli, przewoźnik podstawił zastępczy, sprawny autokar z ważnym badaniem technicznym.

Poważne problemy autokarów turystycznych
Autor: GITD Poważne problemy autokarów turystycznych

Zły stan techniczny i brak ważnych badań technicznych to niestety nie jedyne naruszenia, jakie wykrywają inspektorzy w trakcie kontroli autobusów turystycznych. W czwartek (22 lipca), w jednej z miejscowości koło Starogardu Gdańskiego, patrol pomorskiej ITD zatrzymał do kontroli autokar przewożący dzieci z kolonii z Jarosławca do Częstochowy i Katowic. Zaraz po zatrzymaniu autobusu do kontroli i wykonaniu wydruków z tachografu stwierdzono, że w tachografie znajdują się dwie karty kierowców, choć przewóz wykonywał tylko jeden szofer.

Jest coraz gorzej

Od początku tegorocznych wakacji inspektorzy ITD skontrolowali 834 autobusów turystycznych. Z powodu stwierdzonych usterek zatrzymali 37 dowodów rejestracyjnych oraz wydali 12 zakazów dalszej jazdy z miejsca kontroli. Za stwierdzone naruszenia ukarali kierowców 154 mandatami. Wobec przewoźników wszczęto 58 postępowań administracyjnych. Grożą im kary pieniężne.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE