Samochód używany, komis samochodowy

i

Autor: Shutterstock Posiadacze starszych samochodów dostaną po kieszeni

Załamanie rynku

Tak źle nie było od 10 lat. Sprowadzamy coraz mniej aut, te przywożone są coraz starsze

2022-10-07 13:16

Sprowadzamy coraz starsze auta, a liczba pojazdów z importu spada. IBRM Samar podał wrześniowe dane, z których wynika, że wrześniowe wyniki są najgorsze od dekady. Łączny import w 2022 roku również jest znacznie mniejszy niż przed rokiem. To prawdziwe załamanie na rynku aut używanych.

Import samochodów używanych spada

We wrześniu zarejestrowano w Polsce 66 734 auta osobowe i dostawcze sprowadzone zza granicy. Dane z Samaru mówią o wyraźnych spadkach. Polacy sprowadzają coraz mniej aut z drugiej ręki i bynajmniej dlatego, że wolą samochody nowe. Pojazdy, które importujemy są coraz starsze, a we wrześniu ich średni wiek był rekordowo wysoki! Skąd wynikają te spadki i czy możemy spodziewać się odwrócenia trendu?

Import samochodów używanych - statystyki są najgorsze od 10 lat

Przytoczony wyżej wynik 66 734 sprowadzonych aut oznacza spadek o 18,2 procent rok do roku. To był najgorszy wrzesień od 10 lat - czytamy w komentarzu do przedstawionych danych. Łączny import po dziewięciu miesiącach roku wyniósł 595 000 aut, czyli o 17 procent mniej niż w analogicznym okresie roku 2021. Spadła liczba rejestracji zarówno aut osobowych, jak i dostawczych. Dodajmy, że Polacy w 2022 roku kupują również mniej aut nowych - rynek przeżywa prawdziwy kryzys, a to może być dopiero początek trudności.

Sprowadzane samochody są coraz starsze

Jaki jest średni wiek sprowadzanego do Polski samochodu? Z danych IBRM Samar wynika, że we wrześniu 2022 było to ponad 13 lat! Średnia jest rekordowa, a szczególnie zawyżają ją osobowe auta z benzynowymi silnikami. Polacy jeżdżą coraz starszymi autami, bo nowe modele są dla nich po prostu za drogie.

Coraz mniej aut na rynku. Z czego to wynika?

Import używanych aut spada wskutek coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej. Szalejąca inflacja, osłabienie waluty, drogie paliwo i niepewność wynikająca z obecnej sytuacji to czynniki, które mocno wpływają na chęć do zakupów. Auta w ostatnim czasie mocno podrożały, a wielu Polaków odłożyło wymianę samochodu na później. Czy trend ma szansę się odwrócić? Z pewnością taki dzień nadejdzie, ale trudno prognozować w tym momencie, kiedy to nastąpi.

Sonda
Często zmieniasz auta?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają