serwis samochodowy, warsztat, przegląd auta

i

Autor: Volkswagen przegląd auta

Auta używane

Kupiłeś samochód używany? Nie ryzykuj - te rzeczy zrób w ciągu tygodnia od zakupu

2022-07-19 12:39

Zakup samochodu powinien być źródłem frajdy, a nie kłopotów. Pierwsze dni ze świeżo zakupionym autem są jednak często naznaczone sporą dozą niepewności. O kłopoty nie będziemy się martwić, gdy od razu po zakupie wykonamy kilka obowiązkowych czynności. Oto, co warto zrobić w ciągu kilku dni po zakupie używanego auta.

Kupujesz używane auto? Pamiętaj o tym, by uniknąć awarii

Pierwsze dni jazdy świeżo zakupionym samochodem to zazwyczaj radość, ale i niepewność. Pytanie "a co jeśli?" przewija się w głowach kierowców, którzy kupili auto ze sporym przebiegiem, z "ryzykownym" silnikiem, ale i tych, którzy po prostu obawiają się awarii zaraz po zakupie. Choć nikt nie da nam gwarancji, że używane auto nie wygeneruje sporych kosztów w serwisie, warto ograniczyć ryzyko i wykonać kilka obowiązkowych czynności w ciągu kilku dni od kupna. Oto, co powinniśmy zrobić w używanym aucie w pierwszym tygodniu od jego zakupu.

Samochód używany wymaga więcej uwagi

Niezależnie czy mówimy o 20-letnim aucie z przebiegiem 300 000 km, czy o kilkulatku, który przejechał 50 000 km, używane auta niemal nigdy nie są idealne. Drobne usterki, ślady zużycia i dokonane naprawy odciskają piętno na każdym aucie. Są oczywiście modele, które lepiej znoszą lata eksploatacji, a są takie, które pokazują swoje mankamenty już po paru latach od wyjazdu z salonu. Czynności, o których piszemy w tym tekście, warto wykonać w przypadku każdego, nawet potencjalnie niezawodnego auta. Możemy zrezygnować z nich wtedy, gdy mamy gwarancję, że poprzedni właściciel ich dopilnował, a my darzymy go zaufaniem. Taka sytuacja w praktyce występuje jednak rzadko, a auta z komisów i od obcych osób prywatnych nigdy nie są w 100% "pewne". Przesadne podejrzliwość? Jak pokazuje praktyka, nie do końca!

serwis samochodowy, warsztat

i

Autor: materiały prasowe

Wymiana oleju to podstawa po zakupie używanego auta

Prosty serwis filtrowo-olejowy jest niedrogi i zazwyczaj bardzo potrzebny. Właściciele aut mają skłonności do odwlekania corocznego serwisu, gdy noszą się z zamiarem sprzedaży samochodu. Czasami robią to zbyt rzadko, a czasami wcale - wymiana oleju i filtrów powietrza, kabinowego oraz paliwa, to podstawa po zakupie używanego auta. Koszt takiej czynności najczęściej nie przekracza kilkuset złotych.

Płyn hamulcowy w samochodzie używanym może nadawać się do wymiany

Kolejnym płynem ustrojowym samochodu, na którym nie warto oszczędzać, jest płyn hamulcowy. Kierowcy wymieniają go zbyt rzadko, a jego higroskopijność (skłonność do pochłaniania wody) sprawia, że po paru latach nadaje się on już tylko do wymiany. Przy okazji, zwłaszcza w starszych pojazdach, warto skontrolować stan przewodów hamulcowych. Bywa, że korodują i również wymagają wymiany.

Klimatyzacja samochód

i

Autor: kaboompics/CC0/pixabay.com

Auto używane - nie zapomnij o rozrządzie

Wymiana rozrządu może sporo kosztować, ale skutki jego awarii mogą być opłakane. W większości samochodów, zaniedbanie w tej kwestii kończy się zniszczeniem silnika. Warto sprawdzić, kiedy miała miejsce wymiana rozrządu, a jeśli mamy wątpliwości, czy interwał nie został przekroczony - trzeba go bezwzględnie wymienić. Koszt może wynosić zarówno kilkaset jaki parę tysięcy złotych. Ta druga kwota najczęściej dotyczy jednak rozrządu na łańcuchu lub umieszczonego z tyłu silnika. Konieczność wymiany rozrządu w takich konstrukcjach występuje znacznie rzadziej niż w przypadku rozrządu paskowego.

wymiana oleju, warsztat, przegląd auta

i

Autor: Volkswagen wymiana oleju

Zaniedbana klimatyzacja wymaga odświeżenia

Używane auto z klimatyzacją może wymagać również odgrzybienia układu i uzupełnienia czynnika. Serwis klimatyzacji to korzyść nie tylko dla auta, ale i dla zdrowia. Dla pewności, warto wyczyścić i skontrolować klimatyzację w wyspecjalizowanym serwisie. Sprawna klimatyzacja obniża zużycie paliwa i pomoże walczyć z upałami. Wiesz, jak z niej korzystać? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE