Jechał 36 godzin bez przerwy

i

Autor: GITD Jechał 36 godzin bez przerwy

Prowadził TIR-a 36 godzin bez przerwy! Kierowca ciężarówki zatrzymany

2019-07-12 9:07

Przemęczeni kierowcy stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale z tak dużym naruszeniem inspektorzy nie mieli do czynienia już dawno. Kierowcy prowadzący lawety z autami jechali nie na swoich kartach kierowcy, a jeden z nich rażąco przekroczył maksymalny czas jazdy bez odpoczynku.

Zmęczenie sprawia, że za kierownicą zachowujemy się jak po spożyciu alkoholu. Wolniejsze reakcje i mniejsza zdolność do oceny sytuacji mogą być niebezpieczne dla nas i dla innych uczestników ruchu. 36 godzin bez wymaganego odpoczynku to niechlubny wynik jednego z zatrzymanych przez ITD kierowców.

Zobacz także: Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów złamał ponad 20 razy. Teraz mężczyzna srogo za to zapłaci

Kierowca rażąco przekraczający czas pracy prowadził 40-tonowy skład. Wielkopolska ITD dawno już nie odnotowała tak dużego przewinienia. Drugi z zatrzymanych kierowców jechał co prawda nieco krócej, ale podobnie jak pierwszy, korzystał z cudzej karty kierowcy.

Dodatkowo mężczyźni jechali pomimo obowiązującego w niedzielę zakazu jazdy dla większości pojazdów o masie powyżej 12 ton. Jakby tego było mało, jeden z kierowców miał nieważne badanie techniczne naczepy. Inspektorzy ukarali kierowców mandatami karnymi, a wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne. W jednym przypadku suma kar to 14 tysięcy złotych, a w drugim – 52 tysiące złotych. Ustawa ogranicza jednak wielkość jednorazowej kary do 12 tysięcy złotych.  

Prowadził TIR-a 36 godzin

i

Autor: GITD Prowadził TIR-a 36 godzin