Mercedes-Benz Safety Experience 2019

i

Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz Safety Experience 2019

Przeskrobiesz na drodze? Wyślą Cię na płytę poślizgową

2022-05-18 11:51

Rząd przestawił swój plan na resocjalizację szybkich i niebezpiecznych kierowców, dla których łamanie przepisów na drogach to chleb powszedni. Resort będzie się starał, by warunkiem powrotu na drogi dla osób z dużą ilością punktów karnych, było odbycie obowiązkowego szkolenia na płycie poślizgowej. Marek Dworak zapowiedział, że podobny los może czekać osoby ubiegające się o zdobycie uprawnień.

Szlifowanie swoich umiejętności za kółkiem na zamkniętych i przystosowanych odpowiednio obiektach, to podstawa, by na drodze czuć się bezpieczniej. Niestety, ten temat wielu kierowców bagatelizuje i już po odebraniu blankietu przyszywa sobie łatkę mistrza kierownicy. Prawda jest jednak taka, że egzamin na prawo jazdy zdaje się poprawnym manewrowaniem i krótką przejażdżką po mieście, co nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Co zrobi świeżo upieczony kierowca, gdy samochód wpadnie w poślizg nadsterowny lub podsterowny? Pewnie większość nie wiedziałaby nawet, o czym mowa, dlatego Marek Dworak, pełnomocnik Ministerstwa Infrastruktury ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i ruchu rowerowego, w rozmowie z portalem brd24.pl zapowiedział, co planuje zmienić w kursach na prawo jazdy.

Moim osobistym zdaniem lepiej, by wszyscy zdobywający prawo jazdy odbywali krótki kurs BRD. Będę chciał o tym jeszcze rozmawiać. Bo warto ludzi przygotować do tego, co będą spotykać na drogach i nie ukrywajmy, warto też ich przestraszyć na płycie poślizgowej, żeby zrozumieli, jak trudno wyprowadzić pojazd z poślizgu i żeby pilnowali, aby do takich sytuacji nie doprowadzać.

- tłumaczy Marek Dworak w rozmowie z brd24.pl

Na płytę poślizgową trafią także piraci

Równolegle resort pracuje nad projektem, który wprowadziłby obowiązek odbycia krótkiego kursu bezpiecznej jazdy, np. sesji na płycie poślizgowej, dla wszystkich osób, które dopuszczą się niebezpiecznego wykroczenia i uzbiorą zbyt dużo punktów karnych. Zdaniem Marka Dworaka byłaby to idealna forma resocjalizacji niebezpiecznych kierowców. Nie zostało jednak powiedziane, kto za takie szkolenie miałby zapłacić oraz czy po dobyciu kursu punkty karne zostaną usunięte.

Kiedy zmiany w przepisach?

Propozycje przedstawione przez Dworaka aktualnie są na etapie prac, co oznacza tyle, że na ich ostateczną formę będziemy musieli jeszcze cierpliwie poczekać. Przy dobrych wiatrach zmiana w przepisach mogłaby nastąpić najwcześniej pod koniec bieżącego roku, bądź na początku 2023 roku.

Sonda
Ćwiczyłeś kiedyś na płycie poślizgowej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki