Dobre systemy nie zastąpią dobrego kierowcy. Przekonałem się o tym na Mercedes-Benz Safety Experience

2022-05-06 12:22

Producenci samochodów są równie zaangażowani w rozwój swoich modeli, co w bezpieczeństwo swoich klientów. Dlatego nowe auta już domyślnie są wyposażone w masę inteligentnych systemów bezpieczeństwa, których zadaniem jest zminimalizowanie skutków kolizji i wypadków drogowych. Wielu kierowców jednak zapomina, że gdy przyjdzie co do czego, nawet dobry system nie zastąpi doświadczenia za "kółkiem" i dobrego refleksu. Przekonałem się o tym na własnej skórze podczas kolejnej edycji szkoleń Mercedes-Benz Safety Experience.

Kiedyś samochody nie wybaczały błędów, a za każdy ruch na drodze odpowiedzialny był tylko kierowca. Dziś to wciąż osoba siedząca za kółkiem ponosi odpowiedzialność, za swoje decyzje, jednak cała masa systemów i asystentów bezpieczeństwa, które znajdują się już niemal w każdym nowym samochodzie, robią wszystko, by nie doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji i minimalizować skutki kolizji i wypadków. Cały ten rozwój sprawił, że niektórzy kierowcy się rozleniwili i zapomnieli, że za "kółkiem" to oni są najważniejszym ogniwem. Są sytuacje, w których komputer pomoże, ale czasami nawet najlepsze kamery, radary i czujniki nie są w stanie zastąpić doświadczenia zdobytego za kierownicą i refleksu.

Jak hamować na mokrej nawierzchni? Co zrobić, gdy opona traci przyczepność z asfaltem i jak zachować się w poślizgu nadsterownym oraz podsterownym? Wydawałoby się, że powinna o tym wiedzieć każda osoba, która posiada prawo jazdy. Wiele osób ma się za mistrza kierownicy, ale dopiero ćwiczenia w praktyce pokazują, kto jest dobrym kierowcą. Nauki i bezpieczeństwa nigdy za mało - to jest motyw przewodni szkoleń Mercedes-Benz Safety Experience. 

Ruszyła kolejna edycja szkoleń Mercedes-Safety Experience

Ruszył nowy sezon

Wystartował kolejny sezon zajęć z zakresu doskonalenia techniki jazdy Mercedes-Benz Safety Experience. Szkolenia pod znakiem trójramiennej gwiazdy z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem i frekwencją, co jest dobrą informacją dla samego importera, jak i nas wszystkich - im po drogach jeździ więcej wyszkolonych kierowców, tym jest bezpieczniej. W ubiegłym sezonie bezpieczną jazdę intensywnie doszlifowało ponad 800 osób. W roku 2022 zajęcia będą się odbywać w trzech lokalizacjach w różnych częściach Polski: Tor Jastrząb (Świętokrzyskie), Tor Bednary (Wielkopolskie) i Tor Modlin (Mazowieckie).

Harmonogram zajęć w sezonie 2022

Lokalizacja Data
Tor Bednary 25-27 maja
Tor Bednary 22-24 czerwca
Tor Jastrząb 12-14 lipca
Tor Modlin 18-20 lipca
Tor Jastrząb 9-11 sierpnia
Tor Bednary 23-25 sierpnia
Mercedes-Benz Safety Experience 2022 (Tor Jastrząb)

i

Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz Safety Experience 2022 (Tor Jastrząb)

Otwiera oczy i wytęża zmysły

Najlepiej uczyć się na błędach, ale czasami na drodze możemy pomylić się tylko raz. Dlatego dopiero w kontrolowanych, torowych warunkach pod okiem doświadczonych i cierpliwych instruktorów jesteśmy w stanie wyczuć auto, zrozumieć działanie systemów i wyrobić sobie za "kółkiem" nawyki, które mogą uratować nam kiedyś życie. Zanim uczestnicy szkolenia wsiądą do aut, czeka ich część teoretyczna, w której zostaną im objaśnione zasadnicze aspekty dynamiki - od poprawnej pozycji za kierownicą przez balansowanie środkiem ciężkości oraz nadsterowność i podsterowność, aż po technikę skrętu.

Taki wstęp pozwala przygotować zmysły i otworzyć szeroko oczy przed praktycznymi zajęciami, które obejmują: ćwiczenia na płycie poślizgowej z szarpakiem oraz kształtowanie prawidłowych reakcji na przeszkodę, trening awaryjnego hamowania na suchej i mokrej nawierzchni ze skutecznym wykorzystaniem możliwości układu hamulcowego, podczas którego na własnej skórze można sprawdzić wpływ różnicy prędkości na drogę hamowania. Kolejny moduł pozwala zrozumieć, czym jest wirtualna masa samochodu i jak poprzez dozowanie pedałem gazu oraz hamulca możemy nad nią kontrolować, by skuteczniej i bezpiecznie pokonywać zakręty.

Mercedes-Benz Safety Experience 2022 (Tor Jastrząb)

i

Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz Safety Experience 2022 (Tor Jastrząb)

Nie brakuje atrakcji

W skutecznym przyswajaniu wiedzy potrzebny jest również tlen i trochę rozrywki. W tym celu do programu wprowadzono moduł o nazwie "EQ Tour", który pozwala chwilę odetchnąć i poznać od kuchni zelektryfikowane nowości spod znaku trójramiennej gwiazdy. W ramach tej atrakcji uczestnicy ruszają w trasę po specjalnej pętli, która przybliża uczestnikom aspekty eksploatacji hybryd plug-in i w pełni elektrycznych modeli z rodziny EQ. Flotę bezemisyjnych i niskoemisyjnych aut reprezentuje flagowy Mercedes-Benz EQS 580 4MATIC w towarzystwie Mercedesa EQC, EQB i EQA, a także hybryd plug-in pokroju GLE 350de 4MATIC, który na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać prawie 100 km w trybie elektrycznym.

Pod okiem weteranów

Kilka godzina spędzonych na torze wystarczy, by przyswoić podstawy bezpieczniej jazdy, przypomnieć sobie dobre nawyki za kierownicą i przede wszystkim zmienić swoje podejście do jazdy samochodem. Zwłaszcza, gdy szlifujemy swoje umiejętności pod okiem ośmiu cierpliwych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem, zarówno w profesjonalnym sporcie motorowym, jak i w edukacji kierowców. Liderem zespołu jest znany fanom rajdów Robert Hundla, który wywalczył tytuł Mistrza Polski i Europy jako pilot rajdowy czy chociażby Jakub Gerber, kilkukrotny Mistrz Polski w rajdach, a niegdyś pilot Roberta Kubicy.

Mercedes-Benz Safety Experience 2022 (Tor Jastrząb)

i

Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz Safety Experience 2022 (Tor Jastrząb)

Dla kogo są te zajęcia?

Szkolenia z doskonalenia techniki bezpieczniej jazdy Mercedes-Benz Safety Experience, nie jest tylko mile spędzonym dniem na torze, ale przede wszystkim ważną lekcją, którą powinien zaliczyć w swoim życiu każdy kierowca - zarówno ten młody i niedoświadczony, jak i ten z wieloletnim stażem. Pamiętajmy, że choć z wiekiem zyskujemy większe doświadczenie, z czasem refleks zanika. Dla fana niemieckiej marki to również świetna okazja, by za jednym zamachem poobcować z niemal wszystkimi modelami spod znaku trójramiennej gwiazdy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE