Naklejka legalizacyjna

i

Autor: Jan Guss-Gasiński Naklejka legalizacyjna

Przeszkadza wielu kierowcom, 4 września nadejdzie jej koniec. Nowe przepisy wchodzą w życie

2022-07-04 11:12

Przepisy ustawy tzw. "pakietu deregulacyjnego" wejdą w życie 4 września 2022 roku. To zmiany, na które czekało wielu kierowców. Szereg zapisów zdejmie z posiadaczy samochodów obowiązek naklejania na szybę naklejki legalizacyjnej, a także zniesie konieczność przekazywania karty pojazdu nowemu właścicielowi.

Zapisy pakietu deregulacyjnego wejdą w życie we wrześniu

Już 4 września 2022 roku niektórzy kierowcy ruszą do swoich aut z rozpuszczalnikami, ściereczkami i żyletkami. Do czego przydadzą im się te przybory? Do usunięcia naklejki legalizacyjnej z przedniej szyby samochodu! Nie będzie to konieczne, ale stanie się możliwe w świetle nowych przepisów. We wrześniu, w życie wejdą zapisy tzw. pakietu deregulacyjnego, na który czekali zmotoryzowani. Brak obowiązku umieszczania naklejki na przedniej szybie to nie jedyna zmiana. Jakie jeszcze korzyści czekają na posiadaczy samochodów od 4 września?

rejestracja samochodu, karta pojazdu, dokumenty

i

Autor: Adam Nocoń Karta pojazdu

Pakiet deregulacyjny znosi obowiązki dla kierowców

Ważną zmianą jest również brak konieczności przekazywania karty pojazdu nowemu właścicielowi, gdy sprzedajemy auto. Jej wyrabianie np. w przypadku rejestracji auta sprowadzonego zza granicy, nie będzie także konieczne. To dobra wiadomość dla oszczędnych - koszty rejestracji takiego pojazdu spadną bowiem o 94,50 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna - 18,5 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł).

Co z wydanymi już nalepkami i kartami pojazdu?

Wydane karty pojazdu i naklejki legalizacyjne, w myśl nowych przepisów stracą ważność 4 września. Naklejki można będzie pozostawić, lub zdrapać z przedniej szyby, a karty pojazdu zachować, lub zwrócić do starostwa. Wielu kierowców z pewnością zdecyduje się na usunięcie naklejki, której rzeczywista przydatność od lat była przedmiotem dyskusji. O tym, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie możesz przeczytać w naszym poradniku.

Jak usunąć starą naklejkę rejestracyjną z szyby? Sprawdzone metody

Sonda
Czy usuniesz naklejkę z przedniej szyby, gdy pozwolą na to przepisy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE