Przewoził betonowe podkłady kolejowe bez zabezpieczeń. To mogło skończyć się tragicznie

2019-11-08 11:32 Jan Guss-Gasiński
Przewoził betonowe podkłady kolejowe bez zabezpieczeń. To mogło skończyć się tragicznie
Autor: GITD Przewoził betonowe podkłady kolejowe bez zabezpieczeń. To mogło skończyć się tragicznie

Powodem zatrzymania do kontroli ciężarówki przez wielkopolską Inspekcję Transportu Drogowego były betonowe podkłady kolejowe, które kierowca przewoził bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Ciężki ładunek mógł przesunąć się lub wypaść przy każdym nagłym hamowaniu, lub innym nagłym manewrze. Gdyby nie interwencja, niezabezpieczony transport mógł doprowadzić do tragedii.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 4 listopada, kiedy patrol ITD na terenie Leszna zatrzymał do kontroli drogowej ciężarówkę przewożącą betonowe podkłady kolejowe. Każdy z nich ważył co najmniej 300 kilogramów i w żaden sposób nie został zabezpieczony przed niekontrolowaną możliwością zmiany miejsca położenia w trakcie jazdy.

Sprawdź: Hamulce ciężarówki rozpadły się na oczach inspektorów ITD. Fragment klocka wypadł na jezdnię

Kierowca pojazdu tłumaczył mundurowym, że nie zastosował mocowań ładunku, ponieważ podkłady są na tyle ciężkie, że nie mają prawa przesunąć się podczas jazdy. Takie wyjaśnienia nie przekonały inspektorów ITD, więc ukarali kierującego mandatem karnym w wysokości 400 zł. Ponadto zatrzymanemu zakazano kontynuowania transportu do momentu właściwego zabezpieczenia ładunku.