Skarbówka uzbrojona w nowe radiowozy. Będzie z nich korzystać podczas kontroli na drogach

2019-05-10 8:24

Krajowa Administracja Skarbowa wraz z PKN ORLEN wspólnie walczą z szarą strefą. Polski koncern paliwowo-energetyczny przekazał skarbówce 15 nowych samochodów. Radiowozy to pojazdy hybrydowe i elektryczne, które trafią do 9 izb, gdzie będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej m.in. podczas kontroli na drogach. Wszystkie auta są uprzywilejowane i wyposażone w sprzęt łączności, a ich łączna wartość wynosi około 2 mln zł.

Krajowa Administracja Skarbowa wpisuje się w rządowy plan elektromobilności, który od 2020 r. zakłada 10-procentowy udział pojazdów elektrycznych we flocie administracji państwowej. Park maszyn służących do działań prewencyjnych wzbogacił się o 5 bezemisyjnych samochodów - elektryczne Nissany LEAF oraz 10 niskoemisyjnych hybryd - Toyoty Auris Touring Sports. 

Testowaliśmy: Nowy Nissan Leaf Tekna 40 kWh: elektryczna codzienność

Nowoczesny sprzęt to większa skuteczność w walce z szarą strefą. 15 nowoczesnych radiowozów przekazanych przez PKN ORLEN, wzmocni flotę samochodów KAS w 9 województwach: dolnośląskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, wielkopolskim, podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim. Samochody będą wykorzystywane przede wszystkim do kontroli realizowanych w ramach systemu monitorowania drogowego przewozu towarów oraz do działań kontrolnych na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Katowicach.

System Elektronicznego Nadzoru Transportu

Jednym z elementów uszczelniania systemu podatkowego, którego wykorzystanie bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie szarej strefy, szczególnie w obrocie paliwami, jest System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT). To skuteczne narzędzie do walki z nieuczciwymi podmiotami, które nielegalnie handlują m.in. paliwami płynnymi i próbują wyłudzać nienależne zwroty VAT.

Zobacz koniecznie: Polskie radiowozy jak niemieckie. Policja testuje nowe oznakowanie

Systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów objęte są: paliwa, alkohole całkowicie i częściowo skażone, oleje roślinne, susz tytoniowy, towary do produkcji papierosów oraz leki zagrożone brakiem dostępności dla polskich pacjentów. W październiku 2018 r. uruchomiono tzw. moduł GEO rejestru SENT przekazujący dane lokalizacyjne przewożonych i zgłoszonych do rejestru SENT towarów. Dzięki tym danym KAS może kontrolować przewozy w miejscu dostawy, czy w trakcie przewozu. Działania kontrolne prowadzone na podstawie analiz wykonywanych w czasie rzeczywistym, umożliwiających szybką reakcję Służby Celno-Skarbowej.

W ciągu dwóch lat funkcjonowania SENT (kwiecień 2017 – kwiecień 2019) odnotowano ponad 6 mln 600 tys. zgłoszeń przewozu towarów wrażliwych, przeprowadzono ponad 900 tys. kontroli i ujawniono ponad 10 tys. nieprawidłowości.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają