ubezpieczenie samochodu, polisa

i

Autor: Rafał Mądry

Składki OC znowu wzrosną? Uchwała Sądu Najwyższego o tym zadecyduje

2019-05-27 13:33

Wniosek, który trafił niedawno do Sądu Najwyższego może skończyć się podwyżką składek OC. Rzecznik finansowy zapytał Sąd Najwyższy o odszkodowania dla bliskich ofiar wypadków drogowych. Decyzja sądu może wpłynąć na koszt polis OC, który ponoszą kierowcy.

Rzecznik finansowy to urząd, którego zadaniem jest reprezentowanie m.in. ubezpieczonych i ubezpieczających. Niedawno złożone przez niego zapytanie dotyczy opiekunów osób poszkodowanych - zdaniem Rzecznika powinny one dostawać rekompensatę za opiekę nad osobami, które ucierpiały w wypadkach.

Przeczytaj także: W tych sytuacjach najłatwiej o wypadek. Policja podaje przyczyny i apeluje o ostrożność

Niejednokrotnie obrażenia u ofiar wypadków drogowych sprawiają, że wymagają one opieki. Dużym problemem dla opiekunów jest, występująca czasem konieczność rezygnacji z pracy. Zakłady ubezpieczeń zaczęły coraz częściej odmawiać bliskim osób poszkodowanych świadczenia rekompensującego ich pracę jako opiekunów. A opuszczenie rynku pracy nawet na rok czy dwa może nieść negatywne konsekwencje jeśli chodzi o perspektywy zawodowe i zarobki.

Zdarza się również, że zakład ubezpieczeniowy wypłaca odszkodowanie za opiekę, ale jest ono zdecydowanie zaniżone.

Dobrym przykładem jest sytuacja, w której zakład ubezpieczeń wycenił pracę członka rodziny dwa razy niżej od stawki godzinowej pobieranej w danej okolicy przez komercyjnych opiekunów. Takie zaniżone wyceny czasem są korygowane przez sądy powszechne. Nie można wykluczyć, że w ramach swojej uchwały Sąd Najwyższy poda również pewne wskazówki odnośnie tego, jak należy wyceniać pracę osób bliskich, które po wypadku drogowym pełnią rolę opiekunów

- podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jeśli Sąd Najwyższy przychyli się do wniosku Rzecznika, a właśnie takiego wyroku można się spodziewać, mogą nas czekać podwyżki cen polis OC. Zakłady ubezpieczeniowe zapewne postarają się zrekompensować sobie wydatki, które będą musiały ponieść w związku z koniecznością wypłaty dodatkowych odszkodowań i to nie dotyczących tylko spraw bieżących. Mogą bowiem pojawić się starsze roszczenia, sprzed kilku albo kilkunastu lat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE