Wyłudzenie danych metodą „na mandat karny

i

Autor: materiały prasowe Wyłudzenie danych metodą „na mandat karny"

SMS o niezapłaconym mandacie karnym! UWAGA, to nowa metoda oszustwa!

2021-04-14 9:48

Uwaga! Inspekcja Transportu Drogowego oraz Policja ostrzegają przed SMS-ami informującymi o nieopłaconych mandatach karnych i konieczności uregulowania płatności za pośrednictwem załączonego do wiadomości linku. To nowa metoda oszustów próbujących wyłudzić dane do logowania w bankowości internetowej!

Perfidni oszuści próbujący wyłudzić dane do logowania na konto internetowe, wykorzystują nową metodę „na mandat karny”. W treści rozsyłanych SMS-ów informują o niezapłaconym mandacie. Wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu. Podana kwota mandatu jest niska, ponieważ przestępcy liczą na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze. Zawarty w wiadomości link kieruje ofiarę ataku phishingowego na stronę oszusta, a tam wymagane jest podanie danych, takich jak: login, hasło, kod z SMS-a potrzebny do zalogowania na rachunek bankowy. Strona ta przypomina bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustowi, który bez problemu zaloguje się na dane konto i ukradnie zgromadzone na nim środki.

Dowiedz się: Odcinkowy pomiar prędkości na warszawskim odcinku S8 jeszcze W TYM roku! Znamy szczegóły

Ani Policja, ani Inspekcja Transportu Drogowego, nie wysyła SMS-ów i nie wzywa do opłacenia zaległych mandatów karnych za pośrednictwem SMS-ów.

Mundurowi apelują o rozsądek i ostrożność

  • spójrz na język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, a także robią błędy ortograficzne i stylistyczne;
  • zanim otworzysz przesłany link, przeczytaj dokładnie, jaki adres strony jest w nim zawarty;
  • nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł;
  • nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania;
  • zweryfikuj, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi np. od firmy kurierskiej, która ma dostarczyć twoją przesyłkę.;
  • sprawdź dokładnie wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie.