Smutna codzienność na polskich drogach. Cztery kontrole, cztery zakazy dalszej jazdy

2021-04-19 11:18 Rafał Mądry
Przeładowane samochody to smutna codzienność na polskich drogach
Autor: GITD Kontrola drogowa

Kierowcy samochodów dostawczych regularnie jeżdżą przeładowanymi pojazdami. Jeśli dodamy do tego kiepski stan techniczny, mamy przepis na niebezpieczną sytuację na drodze. Za przykład może posłużyć kontrola kujawsko-pomorskiego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego, która przyniosła nieoczekiwane wyniki. Cztery ważenia pojazdów zakończyły się czterema zakazami dalszej jazdy.

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego z Bydgoszczy prowadzili kontrole z wykorzystaniem wagi samochodowej na DK10 w Trzeciewnicy. Sprawdzili cztery transporty i wszystkie wycofali z ruchu drogowego - ich masa lub naciski osi były większe niż dopuszczają przepisy. Pierwszym samochodem zatrzymanym do kontroli był samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Pojazdem przewożona była maszyna budowlana z Radomia do Szczecina. Waga wskazała, że jego rzeczywista masa całkowita to aż 7 ton!

Zobacz też: To się mogło źle skończyć! Woził ludzi taksówką na łysych oponach i bez przeglądu - ZDJĘCIA

Kontrola zespołu pojazdów przewoźnika litewskiego wykazała że oś napędowa wywierała nacisk na drogę większy o ponad tonę, niż dopuszczalne 11,5 tony. Kierowca jechał z Niemiec na Litwę. Kolejny sprawdzony pojazd to ciężarówka polskiego przewoźnika, którą wykonywano międzynarodowy transport drogowy z Francji do Polski. Ładunek 3 rolek aluminium nie był prawidłowo rozmieszczony co spowodowało przekroczeniem nacisku osi napędowej o blisko 3,5 tony.

Zatrzymany do kontroli pojazd pomocy drogowej, którym wykonywano transport drogowy przyczepy rolniczej z okolic Czaplinka do Sierpca, był przeładowany o ponad 2 tony. Jeden z pojazdów został usunięty na parking depozytowy. W pozostałych przypadkach przywrócono normatywność pojazdów jeszcze w trakcie trwania kontroli drogowej. Wobec przewoźników drogowych wszczęto postępowania administracyjne, a wszystkich kierujących ukarano mandatami karnymi.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze