Świętowali imieniny Andrzeja. Niestety później wsiadali za kierownicę

2019-12-02 9:11 Rafał Mądry
kontrola trzeźwości w Szczecinie
Autor: Policja kontrola trzeźwości w Szczecinie

Osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze. Nieważne czy wsiadając za kierownicę zamierzamy odbyć krótką podróż, czy pokonać setki kilometrów. Kierujący zawsze musi być w pełni skoncentrowany i zdolny do odpowiedniej reakcji, a alkohol zaburza tę sprawność. Niestety w Polsce nie brakuje kierowców siadających za kółko na "podwójnym gazie", a ostatnią okazją do takiego działania było świętowanie imienin Andrzeja.

Choć większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak duże zagrożenie stwarza amator mocnych trunków za kierownicą, policjanci nadal mają do czynienia z kierującymi, którzy lekceważą przepisy w tym zakresie. W społeczeństwie wciąż funkcjonują mity co do ilości alkoholu jaką można wypić poprzedniego wieczoru, by następnego dnia wsiąść za kółko.

Pisaliśmy: Przeprowadzili akcję "Prędkość". W dwie noce ujawnili ponad 400 przypadków przekroczenia prędkości

W niedzielę 1 grudnia szczecińscy funkcjonariusze kontrolowali stan trzeźwości kierujących w różnych dzielnicach miasta. Podczas porannych działań o nazwie „Trzeźwość”, policjanci zatrzymali aż 6 osób, które wsiadły za kierownicę na „podwójnym gazie”. Niechlubnym rekordzistą okazał się kierujący, u którego urządzenie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu.

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości podlega surowej karze. Sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł (przedział od 5000 zł do 100 000 zł) oraz może ograniczyć bądź pozbawić wolności nawet do lat 2.

Policjanci nieustannie głośno apelują o rozsądek i rozwagę. Pamiętajmy, że osobie pod wpływem alkoholu w znacznym stopniu pogarsza się ostrość widzenia i ocena odległości, następuje także opóźnienie czasu reakcji, obniżenie koncentracji i błędna ocena własnych możliwości. Miejmy świadomość, że nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu na drodze a nie tylko dla siebie samego.

kontrola trzeźwości w Szczecinie
Autor: Policja kontrola trzeźwości w Szczecinie
Najnowsze