Szlak Via Carpatia w budowie. Ruszyły prace przy dwóch nowych odcinkach S19

2019-09-10 9:29 Rafał Mądry
Budowa drogi S19 - trasa Via Carpatia
Autor: GDDKiA Budowa drogi S19 - trasa Via Carpatia

Ruszyły prace przy budowie trasy S19 na terenie województwa lubelskiego. Łopaty zostały wbite przy obwodnicy Janowa Lubelskiego, odcinku od węzła Kraśnik Południe do początku obwodnicy Janowa Lubelskiego oraz odcinku do węzła Lasy Janowskie. Prowadzone są prace ziemne oraz porządkowany jest teren po wycince drzew oraz wytyczany przebieg przyszłej trasy.

W realizacji, w trybie projektuj i buduj, jest blisko 130-kilometrowy odcinek S19 pomiędzy Lublinem (woj. lubelskie) i Sokołowem Małopolskim (woj. podkarpackie). Budowę podzielono na 12. odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r., a na ostatni 21 grudnia 2018 r. Dla czterech odcinków w woj. lubelskim wydano już decyzje ZRID, kolejne dwie spodziewane są wkrótce. Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu są cztery wnioski o wydanie ZRID, a dla dwóch odcinków przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku.

Sprawdź: Nieprawidłowości w GDDKiA? Raport NIK wykazuje brak rzetelnych danych

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r. a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.

Budowa drogi S19 - trasa Via Carpatia
Autor: GDDKiA Budowa drogi S19 - trasa Via Carpatia

Z Warszawy do Rzeszowa w niespełna 3 godziny

Obecnie kierowcy jadący z Lublina do Rzeszowa korzystają z odcinków S19 na obwodnicy Lublina (ok. 10 km pomiędzy węzłami Lublin Sławinek i Lublin Rudnik) oraz ok. 19 km pomiędzy Sokołowem Małopolskim a węzłem Rzeszów Wschód na skrzyżowaniu z autostradą A4.

Przeczytaj też: Droga ekspresowa S17 dłuższa o kolejne 30 km. Coraz lepsze połączenie Warszawy z Lublinem

Po ukończeniu realizowanych obecnie odcinków blisko 160 km trasy pomiędzy węzłami Rzeszów Wschód i Lublin Sławinek będzie można przejechać zgodnie z przepisami w około 90 minut. Kolejne 70 minut potrwa przejazd ok. 140 km S17 do węzła Zakręt pod Warszawą. W efekcie na trasie z Rzeszowa do Warszawy kierowcy zaoszczędzą co najmniej godzinę.

KLIKNIJ na MAPĘ aby ją POWIĘKSZYĆ

Budowa drogi S19 - trasa Via Carpatia
Autor: GDDKiA Budowa drogi S19 - trasa Via Carpatia Link: KLIKNIJ i POWIĘKSZ MAPĘ