Samochody z wypożyczalni są bardzo łatwym łupem. Te auta nie opuściły wschodniej granicy

2020-03-05 14:19
Mercedes-Benz pochodzący z kradzieży
Autor: Straż Graniczna Mercedes-Benz pochodzący z kradzieży

Nissan Qashqai, elegancki Mercedes-Benz Klasy E i ciągnik siodłowy marki DAF - te trzy samochody nie opuściły polskiej granicy w ostatnich dniach lutego. Czujni funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wykryli, że pojazdy pochodzą z przestępstwa.

W piątek (28.02.2020 r.) w drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy do odprawy granicznej na wyjazd z Polski zgłosił się 59-letni obywatel Azerbejdżanu podróżujący samochodem ciężarowym marki DAF. W trakcie szczegółowej kontroli pojazdu funkcjonariusze stwierdzili ingerencję osób trzecich w polu numerowym nadwozia. Szacunkowa wartość auta z 2011 roku wynosi 60 tys. zł.

Kolejnego dnia w sobotę (29.02.2020 r.) na terenie gminy Szypliszki funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak przystąpili do kontroli Mercedesa E200 na niemieckich numerach rejestracyjnych. Autem wypożyczonym w jednej z niemieckich wypożyczalni podróżował 26-letni obywatel Rosji. Po przeprowadzonej kontroli pod kątem legalności pochodzenia okazało się, że kontrolowany samochód figuruje w Systemie Informacyjnym Schengen jako utracony na terytorium Niemiec. Wartość zatrzymanego Mercedesa z 2019 roku oszacowano na 250 tys. zł.

Przeczytaj również: Po kilku miesiącach odnalazł się w Busku-Zdroju. Nissana skradziono w Wielkiej Brytanii

Tego samego dnia w Suwałkach funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak w ramach pomocy prawnej dla funkcjonariuszy Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, dokonali zatrzymania Nissana Qashqaia, którego kierowcą był 23-letni obywatel Kazachstanu. Auto z 2019 roku warte 100 tys. zł wypożyczone w jednej z polskich wypożyczalni figurowało w dostępnych bazach jako podlegające zatrzymaniu.

We wszystkich przypadkach kierowców wraz z pojazdami przekazano funkcjonariuszom Policji celem dalszego postępowania. Wartość zabezpieczonych samochodów pochodzących z przestępstwa oszacowano na 410 tys. zł. Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali 13 pojazdów o szacunkowej wartości prawie 1,7 mln zł.

ciągnik DAF pochodzący z kradzieży
Autor: Straż Graniczna ciągnik DAF pochodzący z kradzieży
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE