To 12-milionowy pojazd, który wyjechał z fabryki w Tychach. Fiat świętuje polski jubileusz

2019-11-19 12:40 Maciej Lubczyński

Z linii montażowej tyskiej fabryki zjechał 12-milionowy samochód. W tym zakładzie czynnym od 1975 produkowano modele takie jak Fiat Cinquecento, Seicento czy Panda. Jubileuszowym autem jest kultowy Fiat 500 w kolorze Rosso Corallo.

FCA Poland świętuje 12 milionów aut wyprodukowanych w tyskiej fabryce. Z taśm montażowych w Tychach, od 1975 zjeżdżało wiele modeli, które wpisały się w krajobraz polskich miast. To tu powstawały m.in. Fiaty Cinquecento, Seicento czy 500. Z linii w Tychach zjechało również ponad 500 tys. Fordów Ka, czyli konstrukcji bliźniaczej dla małego Fiata. To tu produkuje się również ostatni, oferowany wyłącznie we Włoszech model Lancii - Ypsilon.

Sprawdź także: TEST Fiat 500 Anniversario 1.2 69 KM 5MT: 60 lat we włoskim stylu

Jubileuszowym, 12-milionowym autem wyprodukowanym w Tychach jest Fiat 500 w kolorze Rosso Corallo. Pod maską ma silnik o pojemności 1.2 i mocy 69 KM. Trzy dni wcześniej z linii produkcyjnej tyskiego zakładu zjechała 500-tysięczna, biała Lancia Ypsilon w wersji LPG.

Zakład w Tychach to jedna z najnowocześniejszych fabryk FCA i jedna z niewielu na świecie, która osiągnęła złoty poziom World Class Manufacturing - zintegrowanej metodologii zarządzania przedsiębiorstwem. Od 1992 roku, czyli od powstania Fiat Auto Poland, zmodernizowano infrastrukturę zakładu, powstała nowa spawalnia wyposażona w zrobotyzowane linie produkcyjne, nowa lakiernia wodorozcieńczalna i nowa hala montażu samochodów. 

Najnowsze