To już KONIEC! Diesla nie kupisz w żadnym aucie Mazdy!

2020-12-17 16:38 Rafał Mądry
Mazda rezygnuje w Polsce z diesli
Autor: Mazda Polska Diesla nie kupisz już żadnym aucie Mazdy

Spadek popularności silników spalinowych zasilanych olejem napędowym oraz rygorystyczna norma emisji dwutlenku węgla, narzucona producentom pojazdów, to jednoznaczne konsekwencje dla branży motoryzacyjnej. Wysokoprężnych motorów nie znajdziemy więcej w autach Mazdy! Większość importerów Mazdy w krajach europejskich wycofuje diesle z oferowanych modeli, a pośród nich znajduje się także Mazda Motor Poland.

Rok 2020 nie był łaskawy dla branży motoryzacyjnej. W życie weszły zaostrzone przepisy dotyczące emisji CO2, które istotnie wpłynęły zarówno na konieczność wprowadzenia zmian technologicznych, jak i na zmianę pozycjonowania cenowego samochodów przez wszystkich producentów na rynku. Ceny aut wzrosły, a do tego przyszła pandemia wirusa COVID-19, która dodatkowo odcisnęła swoje piętno na producentach samochodów. Koncerny zanotowały poważne spadki produkcji pojazdów, a sprzedaż nowych aut oraz usług wyraźnie zmalała.

Testowaliśmy: Znowu TO zrobili! I to w NOWYM aucie! TEST, OPINIA - Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-G 150 KM Hikari

Od 1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać norma Euro 6d, która zmniejsza dopuszczalną emisję CO2 w transporcie średnio do 95 g/km. Samochody, które nie będą spełniały wytycznych wprowadzanych przez nową normę, nie będą mogły zostać zarejestrowane i dopuszczone do użytku po 1 stycznia 2021 roku. Zapowiedź nowej normy już dawno zmusiła producentów do konkretnych działań i elektryfikacji napędów. Miękkie hybrydy, pełne hybrydy, hybrydy ładowane z gniazdka i pełne elektryki to dziś najczęściej wprowadzenie rodzaje napędów do nowych aut oraz znanych modeli, których gama silnika jest przystosowywana do nowych realiów.

Mazda 3 z silnikiem Skyactiv-x
Autor: Mazda Mazda 3 z silnikiem Skyactiv-x

Nie kupisz już Skyactiv-D

Mazda aby sprostać limitom emisji CO2, znane auta dotychczasowej generacji sukcesywnie wyposażała w unowocześnione benzynowe jednostki napędowe z systemem dezaktywacji cylindrów oraz układem Mazda M Hybrid, by zredukować emisję CO2 w oparciu o istniejącą technologię. Inna spełniająca normy jednostka to Skyactiv-X łącząca zalety diesla z benzyną. Konstrukcja ta wykorzystuje technologię zapłonu samoczynnego sterowanego świecą zapłonową, pozwala gwarantować niskie zużycie paliwa i emisję. Technologia Skyactiv-X wspomagana jest przez system Mazda M Hybrid, a w 2021 r. będzie też łączona z rozwiązaniem hybrydowym typu plug-in.

Dowiedz się: Nowa Mazda z 6-cylindrowym silnikiem rzędowym! To już potwierdzone

Mazda inwestując w rozwój technologii Skyactiv-X, kończy z serią motorów Skyactiv-D. Od początku 2021 roku większość europejskich importerów samochodów marki Mazda nie będzie oferować już aut z klasycznymi silnikami wysokoprężnymi. Również Mazda Motor Poland całkowicie wycina z oferty diesle, co oficjalne potwierdził nam w rozmowie Szymon Sołtysik - dyrektor PR Mazda Motor Poland. Takich silników nie uświadczymy więcej w modelach 6, CX-3, CX-5, w których do tej pory można było znaleźć na liście motor Skyactiv-D. Z drugiej strony polski oddział Mazdy wcale nad tym faktem nie ubolewa - jednostki zasilane olejem napędowym były w Polsce bardzo rzadko wybierane przez poszukiwaczy nowych aut marki Mazda. Znacznie ciekawszą informacją jest natomiast zapowiedź 6-cylindrowego silnika rzędowego (przeczytaj TUTAJ).

Najczęściej kupowana Mazda w Polsce

Mazda Motor Poland przez pandemię zaliczyła wyraźny spadek sprzedaży nowych aut. Z danych szacunkowych wynika, że 2020 rok zamknie się w Polsce wynikiem 7137 sprzedanych egzemplarzy. Dla porównania w 2019 roku było wynik wyniósł 13 109 sprzedanych aut. Które model w 2020 klienci wybierali najchętniej? Okazuje się, że zgodnie z przewidywaniami importera była to Mazda CX-30, która do połowy grudnia zanotowała wynik 2049 sprzedanych sztuk.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze