To koniec samochodów spalinowych. Parlament Europejski podjął ważną decyzję

2022-05-18 10:12
Audi RS Q8 4.0 TFSI V8 600 KM
Autor: Rafał Mądry Audi RS Q8 4.0 TFSI V8 600 KM

Przed nami ostatnie lata spalinowej motoryzacji? Coraz więcej na to wskazuje. Parlament Europejski opowiedział się za proponowanymi zmianami w przepisach dotyczących norm emisji spalin. Wynika z nich, że koniec aut spalinowych ma nastąpić już w 2035 roku.

Spalinowe samochody od pewnego czasu są na celowniku unijnych urzędników, a o końcu konwencjonalnie napędzanej motoryzacji mówi się coraz głośniej. Nowe przepisy, które zostały przyjęte w europejskim parlamencie przybliżają nas do zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych na Starym Kontynencie. Ma to być rok 2035 - właśnie wtedy zaczną obowiązywać normy emisji spalin uniemożliwiające zakup nowego samochodu z silnikiem zasilanym benzyną czy olejem napędowym.

Norma emisji została przyjęta przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Dla klientów oznacza to jedno - z każdym rokiem, w salonach sprzedaży, liczba aut spalinowych będzie się zmniejszała, a konwencjonalnie napędzane samochody zostaną wyparte przez "elektryki". Możemy spodziewać się również wzrostu cen - jeśli w 2035 roku sprzedaż spalinowych aut w Unii Europejskiej będzie niemożliwa, większość producentów musi zintensyfikować wysiłki i starania mające na celu rozwój aut elektrycznych. Większe wydatki na badania i rozwój nie będą przecież pokrywane z własnej kieszeni, a z pieniędzy konsumenta. Nie jest to jednak zaskakujący wniosek - czasy tanich samochodów skończyły na dobre.

spaliny samochodowe, emisja spalin
Autor: Patrick Pleul Badanie emisji spalin

Są jednak producenci, którzy ochoczo podejmują rękawicę. Ford i Volvo jasno opowiadają się za zakazem sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku i z aprobatą przyjmują wnioski zawarte w pakiecie aktów prawnych "Fit for 55", który został przedstawiony przez Komisję Europejską.

Producenci deklarują, że dostosują się do przepisów

Możemy spodziewać się, że producenci dostosują się do zapowiadanych zmian. Choć na tę chwilę Ford i Volvo podchodzą do propozycji z największym entuzjazmem, plany odejścia od napędu spalinowego przedstawiły też marki takie jak BMW, Audi, Lexus, Nissan czy Renault.

Sonda
Czy popierasz zakaz sprzedaży aut spalinowych, który miałby wejść w życie w 2035 roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE