Transport łopat wiatrowych został uziemiony. Problemu wcale nie stanowiła ich długość

2020-02-27 10:23 Rafał Mądry
Nienormatywny transport łopat wiatrowych
Autor: GITD Nienormatywny transport łopat wiatrowych

Ten przewóz nienormatywnego ładunku z daleka rzucał się w oczy. Nocny transport blisko 70-metrowych łopat wiatrowych skontrolowali zachodniopomorscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Ze względu na wykryte nieprawidłowości, które wcale nie wynikały z długości, funkcjonariusze zakazali dalszej jazdy.

Dwa pojazdy przewoziły elementy siłowni wiatrowej ze Świnoujścia do Żukowic w woj. dolnośląskim. Transport w nocy 26 lutego w okolicy Kunowa zatrzymali i skontrolowali zachodniopomorscy inspektorzy ITD. Ładunek nie spełniał norm zezwolenia jakie okazali kierowcy – był za wysoki. Przy długości kontrolowanych zestawów wynoszącej blisko 70 m i wysokości wyższej niż w posiadanym zezwoleniu, przejazd mógł się zakończyć wypadkiem lub uszkodzeniem infrastruktury drogowej.

Przeczytaj: Przewoził do Polski samochody na lawecie z pękniętą ramą. Fatalny stan techniczny poskutkował zakazem

Ponadto jeden z przewoźników, mający siedzibę na terenie Niemiec oraz posługujący się licencją wydaną przez upoważniony organ niemiecki, nie posiadał stosownego zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego. Dokument okazany do kontroli inspektorom ITD został wystawiony na inny podmiot. Dodatkowo jedno z  przedsiębiorstw nie wywiązało się z obowiązku sczytywania i zabezpieczenia danych z tachografu cyfrowego i karty kierowcy.

Teraz wobec przewoźników prowadzone będą postępowania administracyjne. Inspektorzy zakazali dalszej jazdy do chwili uzyskania zezwoleń odpowiadających parametrom pojazdów.

Najnowsze