Ustąp pieszemu, bo stracisz prawo jazdy. Nowy artykuł zgotuje kierowcom piekło

2021-09-14 10:55
Kontrola Policji
Autor: Policja /KWP Łódź /zdjęcie ilustracyjne Takich widoków na drogach w regionie będzie dziś sporo.

Planowane podwyżki mandatów to nie wszystko, co rząd szykuje dla kierowców. Do projektu ustawy, która znacząco podwyższy stawki mandatów, dopisano nowy artykuł (86b). Zgodnie z nowymi przepisami, za narażenie pieszego na niebezpieczeństwo, policjant będzie mógł zatrzymać prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Na co trzeba uważać?

Nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 1 grudnia 2021, rząd zgotuje kierowcom piekło. Mowa już nie tylko o ogromnych podwyżkach mandatów, ale o nowym przepisie, który pojawił się w projekcie ustawy. Rzeczpospolita podkreśla, że projekcie pojawił się nowy art. 86b, w którym określono, co będzie grozić tym, którzy popełnią wykroczenia względem pieszych.

W sejmowym druku (nr 1504) możemy przeczytać, że kierujący, który:

• nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu,

• nie zatrzymuje pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej,

• wyprzedza pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,

• omija pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,

• narusza zakaz jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych,

naraża się na mandat w wysokości 1,5 tys. złotych. Ponadto, jeśli jedno z tych wykroczeń kierowca popełni drugi raz w ciągu dwóch lat, zostanie ukarany mandatem w wysokości min. 3 tys. złotych. Poza wysoką grzywną, rząd chce, żeby policjanci mieli więcej powodów, do zatrzymania niebezpiecznym kierowcom uprawnień. 

W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 (wymienionej wyżej pięć punktów - red.) można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego.

- podaje Rzeczpospolita.

Tym sposobem w sytuacji, w której kierowca stworzy swoją jazdą realne zagrożenie bezpieczeństwa dla zdrowia i życia pieszego, będzie mógł stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE