TEST: Skoda superb - Władca przestrzeni

2010-04-06 4:00

Jednym z atutów skody superb drugiej generacji jest wyjątkowo przestronny przedział pasażerski, a wprowadzona obecnie na rynek jej odmiana combi dodaje do tego jeszcze ogromny bagażnik, co czyni z niej auto o niespotykanie pojemnym wnętrzu.

Ci, którym wcześniej nie za bardzo podobały się proporcje karoserii tego auta w wydaniu limuzyny (jak wiadomo dzięki systemowi TwinDoor mógł w razie potrzeby stać się dużo bardziej praktycznym hatchbackiem), w przypadku superba combi nie powinni narzekać. A już na pewno, jeśli chodzi o możliwą do wykorzystania przestrzeń na jego pokładzie. Superb combi dysponuje bodaj największym przedziałem bagażowym w swojej klasie i to zarówno w wersji podstawowej, jak i po rozłożeniu tylnych siedzeń.

Patrz też: Test: Skoda yeti - ZaSUVa jak prawdziwe yeti

Korzystanie z przestrzeni bagażowej ułatwić mogą różne dostępne rozwiązania. I tak po raz pierwszy w samochodzie tej marki istnieje możliwość elektrycznego otwierania i zamykania pokrywy bagażnika. Można to zrobić albo za pomocą przycisku na pilocie, albo umieszczonego wewnątrz pokrywy lub na centralnej konsoli.

System ma również możliwość zaprogramowania wysokości podnoszenia tylnej klapy. Kiedy bagażnik jest otwarty, roleta osłaniająca przestrzeń bagażową może automatycznie przesuwać się do środkowej pozycji, by umożliwić łatwiejszy załadunek bagażu.

Z kolei niski próg oraz opcjonalna podłoga, którą można wysunąć nad tylnym zderzakiem, kiedy bagażnik jest otwarty, sprawiają, że załadunek większych przedmiotów jest jeszcze łatwiejszy. Do tego jeszcze system elementów zabezpieczających i mocujących bagaże. Po zmroku przyda się umieszczona na bocznym panelu bagażnika lampka LED, którą można łatwo wyjąć i używać jak klasycznej latarki.

Za oświetlenie bagażnika i przestrzeni za samochodem odpowiada para lamp, umiejscowionych po wewnętrznej stronie pokrywy.

Czytaj dalej: Super combi - jeszcze wyższy komfort podróżowania >>>


Superb combi oferuje jeszcze inne rozwiązania podnoszące i tak już wysoki komfort podróżowania czy obsługę i prowadzenie samochodu. Do tej pierwszej grupy zaliczyć trzeba sterowany elektrycznie panoramiczny dach. Kiedy przednia część jest otwarta, automatycznie wysuwa się ekran chroniący od wiatru, który zmniejsza też hałas i eliminuje przeciąg wewnątrz samochodu. Cały dach panoramiczny pokryty jest sterowaną elektrycznie roletą.

Po raz pierwszy superb combi będzie dostępna z systemem KESSY, umożliwiającym otwieranie, zamykanie i uruchamianie samochodu bez użycia tradycyjnego kluczyka. Zamiast niego otwieranie lub zamykanie drzwi samochodu następuje już po dotknięciu klamki, po zidentyfikowaniu właściciela za pomocą specjalnych impulsów, przekazywanych do systemu kontroli w pojeździe.

Do uruchamiania silnika służy przycisk znajdujący się po prawej stronie kolumny kierownicy. Z dostępnego dodatkowego wyposażenia kierowcy docenią na pewno nowej generacji system wspomagający parkowanie, który teraz potrafi wjechać autem w lukę dłuższą od niego o zaledwie 80 cm.

Paleta silników dla superba combi obejmuje trzy jednostki benzynowe i trzy diesle. Auto występuje również z napędem na cztery koła, gdzie za rozkład napędu między osiami odpowiada najnowszej generacji sprzęgło Haldex. Ceny skody superb combi zaczynają się od 83 000 zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki