Fotoradary - wyższe mandaty za niewskazanie sprawcy niezgodne z prawem? RPO interweniuje!

i

Autor: Wojciech Strozyk/REPORTER / EAST NEWS

Wakacje 2020 na drogach. GITD przedstawił PRZERAŻAJĄCE statystyki

2020-08-31 11:01

Wakacje 2020 dobiegły końca, a to oznacza, że przyszedł czas podsumować sytuacje na drogach. Jak poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur, w okresie wakacyjnym inspektorzy ITD skontrolowali prawie 30 tys. pojazdów ciężkich, w tym 1 tys. autokarów. Fotoradary zaś zarejestrowały niemal 250 tys. naruszeń przekroczeń prędkości i niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Wakacje 2020 dobiegły końca. Jak co roku, po upalnych tygodniach, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego podsumowali dwa ciężkie miesiące swoich działań na drogach. Wraz z końcem lata szef GITD przedstawił przerażające statystyki, z których kierowcy powinni wyciągnąć lekcje.

Prawie 250 tys. przekroczeń prędkości

Jak poinformował Alvin Gajadhur, w okresie wakacyjnym fotoradary zarejestrowały niemal ćwierć miliona przekroczeń prędkości i ponad 9 tys. przypadków niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Liczba zarejestrowanych przekroczeń prędkości jest porównywalna do liczby naruszeń stwierdzonych w trakcie ubiegłorocznych wakacji. Wzrosła natomiast o ponad 21 proc. liczba przypadków niestosowania się przez kierujących do sygnalizacji świetlnej. System zarejestrował 9,2 tys. takich przypadków.

- powiedział Gajadhur

Rekord w Krzywnicach

Najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrował fotoradar w miejscowości Krzywnice (woj. mazowieckie). Tam urządzenie zarejestrowało aż 3,4 tys. naruszeń.

Kierowcy przekraczali prędkość średnio o 23 km/h, ale byli też niechlubni rekordziści. Fotoradar w miejscowości Dzierzążnia na Mazowszu zarejestrował pojazd, którego kierowca miał na liczniku 180 km/h.

- podsumował Alvin Gajadhur.

Najgroźniejsza grupa kierowców

Główny Inspektor Transportu Drogowego poinformował również, że w trakcie wakacji sprawcami większości wypadków byli kierowcy osobówek. Jak się okazuje, to właśnie ta grupa kierowców miała swój udział w ponad 90 proc. naruszeń.

Kierowcy samochodów osobowych odpowiadają za blisko 93 proc. stwierdzonych naruszeń. Do ograniczeń prędkości nie zastosowało się niemal 16 tys. kierowców pojazdów ciężarowych, to więcej o 31,5 proc. niż rok wcześniej.

- poinformował szef GITD.

Prawie 30 tys. skontrolowanych TIR-ów i autokarów

Gajadhur podsumował również pracę inspektorów z pojazdami ciężkimi. W trakcie ostatnich ciepłych tygodni mundurowi przeprowadzili prawie 29,5 tys. kontroli pojazdów ciężarowych i autobusów. Jak się okazuje, największym problemem wciąż jest nieprzestrzeganie dopuszczalnego czasu pracy.

Wciąż najwięcej ujawnionych nieprawidłowości dotyczy nieprzestrzegania przez kierowców dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdów oraz obowiązkowych przerw i odpoczynków. Stwierdzono ponad 42 proc. naruszeń w tym obszarze, a 36 proc. kolejnych związanych było z nieprawidłowym używaniem urządzeń rejestrujących.

- podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Blisko 1,8 tys. zabranych dowodów rejestracyjnych

Co więcej, wśród prawie 30 tys. skontrolowanych pojazdów ciężarowych, znalazło się blisko 1,8 tys. pojazdów, które przez stan zły stan techniczny zostały pozbawione dokumentów.

Jednym z rażących przykładów jest kontrola przeprowadzona w ostatnich dniach przez pomorskich inspektorów. Zestaw, którym przewożono ciężkie elementy metalowe, nie powinien był wyjeżdżać w trasę. W ciągniku stwierdzono m.in. nieszczelny układ pneumatyczny, pękniętą tarczę hamulcową, wycieki płynów eksploatacyjnych, skorodowany układ wydechowy i liczne usterki oświetlenia, a w naczepie uszkodzony siłownik hamulca i dziurawą podłogę.

- wytłumaczył Gajadhur.

Akcja "Bezpieczny autokar"

W trakcie wakacji inspektorzy ITD przeprowadzili w całym kraju akcję "Bezpieczny autokar", która miała na celu zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżującym na upragniony odpoczynek. W okresie wakacyjnym funkcjonariusze ITD sprawdzili stan techniczny blisko 1100 autokarów. W efekcie inspektorzy zatrzymali 32 dowody rejestracyjne i wystawili 155 mandatów karnych.

W okresie pandemii COVID-19 ruch autokarów wycieczkowych jest mniejszy. Inspektorzy prowadzili jednak w okresie wakacyjnym cykliczne kontrole zarówno w stałych punktach kontroli, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych. Sprawdzili stan techniczny blisko 1100 autokarów oraz uprawnienia i stan trzeźwości prowadzących je kierowców.

- wyjaśnił Gajadhur,

Wakacje 2020 na drogach. Szef GITD podał PRZERAŻAJĄCE statystyki

i

Autor: GITD Wakacje 2020 na drogach. Szef GITD podał PRZERAŻAJĄCE statystyki