Wymiana tablic nie będzie już konieczna. Od kiedy ważne zmiany?

2021-08-23 9:34
Dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe
Autor: Maciej Lubczyński Dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe

Nadchodzą wielkie zmiany dla kierowców. Tablica rejestracyjna ma być przypisana do samochodu, a dla aut osobowych wprowadzona będzie również możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu, które nie przyjmie jednak takiej formy, na jaką liczyliśmy. Wiemy, kiedy nowe prawo wejdzie w życie.

Koniec z obowiązkiem wymiany tablic rejestracyjnych i możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu. To główne zmiany, które ogłosiło ministerstwo infrastruktury. Nowe prawo ma pozwolić kierowcom zaoszczędzić w momencie rejestrowania auta i ułatwić powypadkowe naprawy. Kierowcy będą mogli liczyć na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, choć i tu istnieją pewne warunki. 

Dotychczasowych tablic nie będziemy mogli zachować, jeśli będą one pogięte, zniszczone lub podrapane. W takiej sytuacji, urzędnicy w wydziałach komunikacji nie będą zgadzali się na ich pozostawienie. Jeśli stan "blach" nie pozostawia nic do życzenia, nie będziemy musieli ich wymieniać, a dzięki temu zaoszczędzimy 99,50 zł. 80 zł na samych tablicach i 19,50 zł na nalepce kontrolnej. 

dokumenty pojazdu, dowód rejestracyjny, badania techniczne
Autor: Marek Adamowicz

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu to zmiana, na którą czekało wielu kierowców. W praktyce, jej zapowiadany kształt nie jest rozwiązaniem takim, na jakie liczyli posiadacze pojazdów sezonowych, takich jak kabriolety czy motocykle. Możliwość wycofania z ruchu auta osobowego to nowość, która będzie dotyczyła aut uszkodzonych i ma dać czas na naprawę, wynoszący od 3 do 12 miesięcy. Czasowego wycofania z ruchu nie będzie można dokonywać wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Po zakończonym okresie konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Z informacji przekazanych przez ministerstwo infrastruktury wynika, że na korzyści wynikające z nowego prawa musimy poczekać jeszcze parę miesięcy. Przepisy wprowadzające możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu i zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego mają wejść w życie 31 stycznia 2022 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE