Za dużo betonu na raz. Zbyt ciężka gruszka zatrzymana przez ITD

2019-10-31 9:44 Maciej Lubczyński
Zbyt ciężka gruszka na wadze ITD
Autor: GITD Zbyt ciężka "gruszka" na wadze ITD

O kilka ton betonu za dużo przewoziła ciężarówka zatrzymana przez małopolską Inspekcję Transportu Drogowego. Ładunek ważył 37 zamiast dopuszczalnych 32 ton. Kierowca został ukarany mandatem, ale przewoźnika czekają dotkliwsze konsekwencje.

Inspektorzy ITD z Tarnowa prowadzili w środę (30.10) kontrole na drodze krajowej nr 94. Jednym z zatrzymanych pojazdów była betoniarka, która zdaniem inspektorów mogła być przeładowana. W związku z tym, skierowano ją na wagę.

Sprawdź także: Przewoził mięso luzem, na podłodze starego grata. Sprawą zajął się lekarz weterynarii

Na wadze okazało się, że funkcjonariusze się nie mylili. Gruszka przewoziła zdecydowanie zbyt dużo betonu, bo zamiast dopuszczalnych 32 ton ważyła 37 ton. Taki tonaż spowodował także przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej o ponad 5 ton (nacisk wynosił ponad 24 tony zamiast dozwolonych 19 ton).

Kierowca został ukarany mandatem, a dalsza droga była możliwa po przeładowaniu części betonu do innego pojazdu. Przewoźnik musiał poradzić sobie z tym niełatwym zadaniem, ale czeka go jeszcze kara finansowa. Wobec niego toczy się teraz postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia 15 tysięcy złotych kary.

Zbyt ciężka gruszka na wadze ITD
Autor: GITD Zbyt ciężka "gruszka" na wadze ITD