SUV, wyjazd samochodem, wakacje

i

Autor: Bridgestone

Dobry stan opon to oszczędność nerwów i pieniędzy

2015-05-09 11:00

Sezon wyjazdów weekendowych, to zwiększona eksploatacja własnego samochodu. Ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo podczas jazdy, jest utrzymanie opon w dobrym stanie. Gdy wybieramy się w długą podróż, tym bardziej warto przyjrzeć się ogumieniu, aby uniknąć przykrej niespodzianki w trasie i nie narażć się na nieprzewidziane koszty i nerwowe sytuacje.

Z dokładnie 28 700 bezpłatnych inspekcji przeprowadzonych w całej Europie na zlecenie firmy Bridgestone wynika, że ponad 78% pojazdów wyposażonych jest w opony nienadające się do jazdy. Dane te pokazują, że wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną rolę odgrywa ogumienie.

Chcesz mieć beztroski wyjazdowy weekend? Sprawdź opony w aucie

Trzy łatwe do sprawdzenia elementy wystarczają zwykle w zupełności do zapewnienia bezpiecznej, udanej i beztroskiej podróży:

Zobacz też: Sprawdzony sposób na wydłużenie żywotności ogumienia


1. Sprawdź głębokość bieżnika

Podczas weekendowych wyjazdów zawsze mamy nadzieję na słońce, ale ważne żeby być przygotowanym także na deszcz. Dzięki wystarczająco głębokiemu bieżnikowi możesz jechać pewnie i bezpiecznie, nawet jeśli warunki pogodowe ulegną pogorszeniu. Zgodnie z prawem głębokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 1,6 mm.

2. Sprawdź ciśnienie w oponach

Upewnij się, że opony mają prawidłowe ciśnienie i są przygotowane do podróży. Pamiętaj, że obciążony samochód wymaga innego ciśnienia w oponach, co jest o tyle ważne, że zwykle podróżujemy z dużym bagażem. Poprawne wartości ciśnienia (dla opon tylnych i przednich) znajdziesz po wewnętrznej stronie drzwi, na klapie baku lub w instrukcji użytkownika. Dokładny pomiar wykonuje się na zimnych oponach.

3. Sprawdź uszkodzenia i zużycie

Nacięcia, rysy, otarcia i inne uszkodzenia mogą łatwo pogłębić się w dalekiej trasie. Jeśli masz wątpliwości, przed podjęciem ryzyka skonsultuj się ze specjalistą.

Dlaczego warto mieć dobre opony?

Zużyty bieżnik, niewłaściwe ciśnienie, uszkodzenia, nieregularne zużycie – wszystkiete elementy pociągają za sobą wiele negatywnych skutków:

Sprawdź również: Wielki TEST opon letnich 2015 niemieckiego ADAC


1. Wyższe zużycie paliwa

Opony ze zbyt niskim ciśnieniem zużywają więcej paliwa.

2. Ograniczenie okresu eksploatacji opon

Opony ze zbyt niskim ciśnieniem zużywają się szybciej.

3. Obniżenie bezpieczeństwa

Niewystarczająca głębokość bieżnika powoduje wydłużenie drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Zbyt niskie ciśnienie ma także negatywny wpływ na prowadzenie się pojazdu, jego zdolność do manewrowania i na hamowanie. Opony zużyte lub uszkodzone są bardziej podatne na eksplozję w czasie jazdy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki