Jakie auto można kupić w cenie bonu turystycznego? Takie oferty znaleźliśmy

2020-08-03 12:09 Maciej Lubczyński
Auto w cenie bonu turystycznego
Autor: Arek Jurczewski/motopodprad.pl Auto w cenie bonu turystycznego

Polacy otrzymali nowe świadczenie socjalne, a niektórzy próbują je już sprzedać i wymienić na gotówkę. Tym razem chodzi o bon turystyczny przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus". Jaki samochód można kupić za kwotę bonu turystycznego?

Epidemia cały czas się rozkręca, a notowane liczby zachorowań są rekordowe. Polacy, którym przysługuje dodatek "500+" otrzymali jednak bony turystyczne, które zachęcają do rodzinnych wyjazdów w popularne miejsca wypoczynkowe. Są też tacy, którzy ani myślą ruszać się na wakacje i próbują handlować przysługującym bonem. Już po jednym dniu od przyznania świadczenia w formie elektronicznej, w sieci znalazło się wiele ofert sprzedaży bonu.

SprawdźWiozła dzieci mając 3,5 promila. Głupota poskutkowała okropnym wypadkiem

500 zł piechotą nie chodzi

Dodatek w formie bonu turystycznego może być całkiem atrakcyjną premią. Jego wysokość to 500 zł na każde dziecko, więc nietrudno policzyć ile pieniędzy otrzyma na przykład 5-osobowa rodzina. Wizja sprzedaży lub odkupu bonu turystycznego zawróciła w głowie niejednemu beneficjentowi programu. My przeliczamy kwotę świadczenia na samochody, które można za nią kupić. Bo 500 zł piechotą nie chodzi. 500 zł jeździ samochodem.

Samochód w cenie bonu turystycznego
Autor: Zrzut ekranu z olx.pl Samochód w cenie bonu turystycznego

Na jakie auto wystarczy bon turystyczny na jedno dziecko?

Najczęściej po prostu na jeżdżące. Za kwotę 500 zł można kupić samochód, który porusza się o własnych siłach, a więc osiąga pożądany w tym budżecie trójkąt "skręca, przyspiesza, hamuje". Toyota Corolla z 1986 roku, którą widzicie na poniższym zdjęciu została akurat kupiona w cenie 250 zł i jest w zaskakująco dobrym stanie, ale na potrzeby tekstu przyjmijmy, że nie bierzemy pod uwagę "okazji". Na portalach ogłoszeniowych, za 500 zł znajdziemy wiele samochodów, które "są w porządku, tylko nie odpalają" albo mają "stan techniczny nieznany". Wystarczy jednak trochę pokopać lub zaczaić się na okazję i kupno sprawnego wozu za 500 zł powinno się udać. Najczęściej nie będzie on miał obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży, ewentualne kary od UFG nałożone na poprzedniego właściciela nie przechodzą na nas. Musimy tylko dopilnować, by ubezpieczyć auto w dniu podpisania umowy. Samochód za 500 zł czasami wystarczy nam nawet do następnego badania technicznego - to już coś.

Toyota Corolla A80
Autor: Arek Jurczewski Toyota Corolla A80

Warto mieć przynajmniej dwójkę dzieci

Żeby w cenie bonu turystycznego mieć nieco większy wybór na rynku aut używanych, warto mieć przynajmniej dwójkę dzieci. Opieka nad rodzeństwem pozwoli nam zwiększyć budżet dwukrotnie, a przesunięcie limitu wyszukiwań na cenę maksymalną 1000 zł przenosi nas do zupełnie innego świata. Świata, w którym mamy jakikolwiek wybór. Możemy już przebierać w ofertach komisów specjalizujących się w sprzedaży aut do w cenie około 1000 zł. Choć komisy generalnie cieszą się złą sławą, w tego typu placówkach raczej nikt nie będzie nam już wciskał kitu, że wóz za 1000 zł jest perełką. Warto przyjść na plac, porównać kilka aut w naszym wciąż skromnym budżecie i wybrać tego, który będzie w najlepszym stanie technicznym. Będzie to najprawdopodobniej Daewoo Matiz, Fiat Seicento lub Opel Astra F - czyli fantastycznie.

Auta używane za 1000 zł
Autor: Zrzut ekranu z otomoto.pl Auta używane za 1000 zł

Trzecie dziecko wymaga już co najmniej minivana

Im większy bon turystyczny tym więcej wymagamy od samochodu. Naturalnie, za 1500 zł możemy już znaleźć coś prawdziwie rodzinnego. W końcu omawiane świadczenie socjalne ma na celu dobro dzieci, prawda? Popularnym wyborem będzie Renault Scenic pierwszej generacji. Za 1500 zł znajdziemy auto "w 100% sprawne, do lekkich poprawek", a na dodatek z ważnymi opłatami. Półtora tysiąca w kieszeni oznacza nieporównywalnie bardziej swobodny wybór, niż 500 czy 1000 zł. Choć auta w tym budżecie wciąż nie będą ani piękne, ani zadbane, jest spora szansa, że pojeżdżą jeszcze jakiś czas. Omijajcie propozycje marek z klasy premium - taki wóz będzie zżarty przez rdzę lub będzie lał olejem wszędzie dookoła. Albo to i to na raz. Najczęstszą pułapką w tej cenie jest Mercedes-Benz Klasy A.

Ważna rada na koniec - nie próbujcie sprzedawać bonu turystycznego. To nielegalne.

Renault Scenic za 1500 zł
Autor: Zrzut ekranu z olx.pl Renault Scenic za 1500 zł
Najnowsze