Jednak pojedziesz na narty w tym sezonie! O czym pamiętać, czego spodziewać się na drogach?

2021-02-05 13:45

W piątek, 5 lutego dowiedzieliśmy się, że stoki narciarskie zostaną otwarte jeszcze w tym sezonie. Obfite opady śniegu, niskie temperatury - zima w pełni! Wielu z nas z pewnością ruszy na pierwszy od dłuższego czasu narciarski wyjazd. Co ze sobą zabrać do samochodu i o czym pamiętać za kółkiem?

To już pewne - 12 lutego 2021 ruszą ośrodki narciarskie. Po długiej przerwie, a dla wielu po raz pierwszy w sezonie będzie to okazja, by oddać się szusowaniu po zaśnieżonych stokach. Do wyciągu większość z nas dotrze samochodem. O czym powinniśmy pamiętać, nim ruszymy na narty?

SprawdźLuzowanie obostrzeń - te parkingi wkrótce się zapełnią! Co zmieni się po 12 lutego?

Oczywiście porady są dość uniwersalne - pandemia nie zmieniła ogólnych zasad podróży na narty, a dobre rady pozostają aktualne. Przypominamy, o czym powinien pamiętać każdy kierowca podczas narciarskiego wyjazdu.

Wybierasz się na narty samochodem? Oto 5 porad, o których warto pamiętać!

i

Autor: Seat Wybierasz się na narty samochodem? Oto 5 porad, o których warto pamiętać!

1. Wybierz odpowiedni bagażnik na narty

Narty lub deski najlepiej przewozić w dedykowanym bagażniku. Może to być bagażnik dachowy, nakładany na hak, oraz magnetyczny, choć ten ostatni ograniczy prędkość z jaką możemy bezpiecznie podróżować. Wygodnym rozwiązaniem jest bagażnik na hak, a najbardziej praktyczny jest dachowy box. Dachowy bagażnik z uchwytami na narty również sprawdzi się jeśli tylko poprawnie zamocujemy w nim sprzęt - narty należy mocować czubkami skierowanymi w stronę tyłu auta. Jeśli przewozisz narty w bagażniku, dobrze je zamocuj. Nawet w przypadku wypadku z prędkością 50 km/h, sprzęt narciarski dla jednej osoby staje się pociskiem o masie ponad 150 kg. W nowoczesnych autach z łatwością zapakujemy narty dzięki tylnej kanapie z okienkiem i wbudowanym pokrowcem. Jeśli nasz samochód nie posiada takiego wyposażenia, pamiętajmy by odpowiednio umocować ładunek. 

2. Licz się z utrudnieniami na drogach. Miej w samochodzie wszystko co niezbędne na postoju i w podróży

Gdy Polacy tłumnie ruszą do ośrodków narciarskich, na drodze może nas czekać korek. Warto mieć w zanadrzu napoje i przekąski, które w awaryjnej sytuacji zastąpią nam postój. Nieoceniony będzie zapasowa butelka płynu do spryskiwaczy, a w wyposażeniu każdego auta powinna się znaleźć wyposażona apteczka i gaśnica. Wzmożony ruch na drogach może być przyczyną wypadków, a szansa, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy może być większa.

Wybierasz się na narty samochodem? Oto 5 porad, o których warto pamiętać!

i

Autor: Seat Wybierasz się na narty samochodem? Oto 5 porad, o których warto pamiętać!

3. Spakuj bagażnik mądrze i wygospodaruj miejsce na łańcuchy

Dobrze spakowany bagażnik sprawi, że będzie się jechało przyjemniej i bezpieczniej. Najcięższe przedmioty spakuj na sam dół, a górę uzupełnij lekkimi rzeczami. Dzięki temu środek ciężkości będzie umieszczony niżej, a prowadzenie auta lepsze. Warto także zostawić trochę miejsca na łańcuchy śnieżne, szczególnie jeżeli wybieramy się w wysokie góry – przydadzą się, gdy natrafimy na zaśnieżoną drogę lub na niebezpieczny odcinek ze śliskim, ubitym śniegiem. 

4. Sprawdź ciśnienie w oponach. Czy wiesz, jakie powinno być prawidłowe?

Prawidłowe ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo jazdy i pozwala obniżyć spalanie. Odpowiednie wartości są wskazane w instrukcji obsługi auta lub na tabliczce lub naklejce, która z reguły znajduje się na nadwoziu. Warto zwrócić uwagę, że jest ono różne w zależności od załadunku auta, a sprzęt narciarski nie należy do lekkich! Opona właściwie napełniona powietrzem stawia mniejsze opory toczenia i nie ulega przyspieszonemu zużyciu.

5. Dostosuj styl jazdy do warunków 

Masa pojazdu, warunki na drodze i pogoda - wszystko to ma znaczenie dla wyboru stylu jazdy. Jadąc ze sprzętem narciarskim, po górskich drogach, planujmy manewry z większym wyprzedzeniem. Ta uniwersalna porada ma szczególne znaczenie, gdy wybieramy się w nieznane rejony. Kręte i wysoko położone drogi są bardziej nieprzewidywalne niż te, po których większość kierowców jeździ na co dzień. Dla pełnej kontroli i bezpieczeństwa pamiętajmy, by zdjąć kurtkę, lub przynajmniej przeprowadzić pas bezpieczeństwa tak, by nie spoczywał on na grubym ubraniu, a przylegał jak najbliżej ciała. Tylko wtedy ten podstawowy system bezpieczeństwa skutecznie spełni swoje zadanie!   

Sonda
Czy Twoim zdaniem obostrzenia wprowadzone na czas pandemii koronawirusa w Polsce powinny zostać już zniesione?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki