Kontrola drogowa

i

Autor: mat. policji

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej, ucieczka przed policją. Jakie konsekwencje, co za to grozi

2020-06-01 17:05

Często opisujemy przypadki uciekinierów, którzy nie mieli zamiaru zatrzymywać się do policyjnej kontroli. Takie zachowanie to przestępstwo, za które grozi odpowiedzialność karna. Nie zawsze niezatrzymanie się do kontroli jest jednak równoznaczne z próbą ucieczki. Jakie konsekwencje ma ucieczka przed policją? Co grozi za niezatrzymanie się do kontroli drogowej?

Jeśli przemknęło Wam kiedyś przez głowę pytanie "co by było, gdybym spróbował uciec przed kontrolą drogową?", to spieszymy z wyjaśnieniem. Takie zachowanie może wpędzić w poważny konflikt z prawem, bo jest traktowane jako przestępstwo. Zazwyczaj ucieczki przed policją próbują osoby, które mają coś na sumieniu, dlatego przez funkcjonariusza będziemy z miejsca traktowani jako przestępcy. Niezatrzymanie się do kontroli może być jednak wynikiem przypadku, zagapienia się, ominięcia patrolu w wyniku nieuwagi. 

SprawdźNie będzie trzeba mieć prawa jazdy, żeby jeździć samochodem! NOWE PRZEPISY

Zignorowanie kontroli drogowej jest wykroczeniem i grozi za to kara nagany lub grzywna. Wysokość kary finansowej za niezatrzymanie się do kontroli drogowej określa kodeks wykroczeń - wynosi ona od 20 do 5000 zł. Jeśli sąd uzna, że nie zatrzymaliśmy się do kontroli celowo i z premedytacją próbowaliśmy uniknąć zatrzymania przez policję, może wymierzyć karę grzywny lub aresztu. Takie osoby może również czekać orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów. Jest on wymierzany na okres od 6 miesięcy do 3 lat. 

Pisaliśmy: Sam nagrał swoją ucieczkę przed policją. Film z wideorejestratora jest dowodem w sprawie - WIDEO

Od 2017 roku, próba ucieczki przed radiowozem jest traktowana jako przestępstwo. Dotyczy to sytuacji, w której oba auta są w ruchu. Jeśli ominiemy, próbujący nas zatrzymać, patrol stojący przy drodze, a policjant podejmie pościg, a my nie zatrzymamy się niezwłocznie, również będziemy sądzeni jako przestępcy. Warto pamiętać, że przepisy kodeksu karnego kwalifikują jako przestępstwo ucieczkę nie tylko przed policją, ale i przed inspektorami Transportu Drogowego, funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Granicznej.

Za próbę ucieczki grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Sąd jest również zobligowany do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Czas jego trwania może wynosić od roku do nawet 15 lat. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki