Kontrola ciśnienia w oponach

i

Autor: Nokian Kontrola ciśnienia w oponach

Pomijasz ten zabieg? Narażasz się na wydatki i niebezpieczeństwo. Sprawdzaj ciśnienie w oponach

2019-05-27 14:38

Jesteśmy przyzwyczajeni do regularnego tankowania, dolewania płynu do spryskiwaczy, czy do sezonowej wymiany ogumienia. Zaniedbujemy jednak prosty i szybki zabieg eksploatacyjny - sprawdzanie ciśnienia w oponach. Dlaczego warto regularnie to robić?

Jest kilka powodów, dla których regularna kontrola ciśnienia w oponach to dobry nawyk. Pomijnanie tej czynności może pogorszyć komfort jazdy, doprowadzić do szybszego zużycia opon, a także sprawić, że auto będzie zużywało więcej paliwa.

Zobacz takżeWąskie czy szerokie? Jak dobrać rozmiar opon do swojego auta - KLIKNIJ

1. Lepsze prowadzenie i komfort jazdy

Właściwe ciśnienie w oponach sprawia, że ogumienie pracuje w poprawny, przewidziany przez producenta sposób

Niedopompowanie lub różny stopień napompowania opon powodują, że w sytuacjach ekstremalnych samochód reaguje znacznie wolniej i może zachowywać się w sposób nieprzewidywalny. Odpowiednie ciśnienie ma szczególne znaczenie w sytuacjach drogowych wymagających szybkiej reakcji kierowcy, takich jak zmiana pasa ruchu czy próba uniknięcia kolizji z przebiegającym przez drogę zwierzęciem. W deszczu brak powietrza w oponach powoduje wydłużenie drogi hamowania oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia zjawiska aquaplaningu

– wyjaśnia Martin Dražík, Product Manager Nokian Tyres Europe.

Warto również pamiętać, że właściwe ciśnienie zmienia się w zależności od obciążenia auta. Im więcej załadujemy, tym bardziej dopompowane powinny być opony.

2. Wolniejsze zużycie opon

Opona, która nie przylega do jezdni w poprawny sposób, szybciej się zużywa. Gdy powietrza w oponie jest za mało, zwiększa się powierzchnia jej styku z nawierzchnią. Pomaga to np. wyjechać z grząskiego piachu lub śniegu, ale w każdej innej sytuacji będzie sprawiało, że opona szybciej się zużyje. Łatwiej będzie również o uszkodzenia felgi, która będzie gorzej chroniona przed uderzeniami. Za słabo napompowana opona w czasie jazdy jest również narażona na nadmierne nagrzewanie się - to osłabia jej strukturę, a na dłuższą metę może doprowadzić do uszkodzenia.

3. Niższe zużycie paliwa

Odpowiednio wypełniona powietrzem opona stawia niższe opory toczenia niż opona niedopompowana. Niższe opory oznaczają niższe spalanie oraz emisję CO2.

Wielu producentów, oprócz zalecanego ciśnienia przy obciążeniu maksymalnym oraz od 1 do 3 osób, podaje także ciśnienie dla jazdy ekonomicznej, pozwalające na zmniejszenie oporu toczenia oraz ograniczenie zużycia paliwa

– wyjaśnia Dražík.

Co ile należy więc sprawdzać ciśnienie w oponach? Powietrze wydostaje się z nich cały czas, dlatego przyjmuje się, że odpowiednim interwałem są 3 tygodnie. Nieco częściej niż raz na miesiąc, lub przed wyruszeniem w dalszą podróż powinniśmy podjechać np. na stację benzynową i kompresorem zweryfikować, czy opony są napompowane we właściwym stopniu. By pomiar był prawidłowy, ciśnienie należy sprawdzać na zimnych (nierozgrzanych) oponach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki