Co oznacza czarny trójkąt na radiowozie? Wyjaśniamy tajemniczy symbol

2020-08-06 17:04 Maciej Lubczyński
Oznaczenie radiowozu czarnym trójkątem
Autor: Policja Oznaczenie radiowozu czarnym trójkątem

Widzieliście niedawno radiowóz oznaczony czarnym trójkątem wpisanym w koło? Nad znaczeniem symbolu zastanawiają się niektórzy kierowcy, a jeszcze innym wydaje się, że oznacza to przynależność pojazdu do Obrony Cywilnej. Nic z tych rzeczy - szersze pojawienie się oznaczenia na radiowozach ma związek z epidemią.

Radiowozy oznaczone symbolem, który dla niektórych kierowców może się wydawać nowością, wyjechały na ulice. Wielu z nas zastanawia się co oznacza tajemnicze oznakowanie. Wyjaśnienie jest bardzo proste i ma związek z warunkami epidemii, w których się znajdujemy - by zrozumieć znaczenie czarnego trójkąta na samochodach policji, warto przypomnieć sobie zajęcia z przysposobienia obronnego w szkole.

Sprawdź: Nowe obostrzenia - w tych powiatach liczba pasażerów w komunikacji miejskiej będzie ograniczona

Co oznacza czarny trójkąt na radiowozie?

Taki symbol oznacza "pojazd specjalny". Ich oznakowanie jest określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym, a w praktyce, używanie tego symbolu na radiowozach oznacza, że na pokładzie znajdują się środki do walki z zagrożeniem epidemicznym. Pojazd specjalny jest przeznaczony do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W czasach epidemii mówimy np. o kombinezonach ochronnych.

Pojazdami specjalnymi, na mocy rozporządzenia ministrów spraw wewnętrznych i administracji, finansów oraz sprawiedliwości mogą być również pojazdy Straży Granicznej, straży pożarnej, Służby Więziennej, a nawet wozy SOP.

Nie przegap: Za jazdę bez maseczki dostaniesz 30 tysięcy zł kary! Ruszają ostre kontrole

Pamiętajmy, że policyjny pojazd z kartką lub naklejką z czarnym trójkątem wpisanym w koło, wciąż służy za normalny radiowóz. Funkcjonariusze, którzy się nim poruszają mogą nas zatrzymać lub wystawić mandat za drogowe przewinienia. 

Najnowsze