Szkoliłem technikę bezpiecznej jazdy pod okiem mistrzów. Mercedes-Benz Safety Experience wyostrza zmysły

2019-07-10 6:44 Jan Guss-Gasiński

Nieznajomość zasad działania systemów bezpieczeństwa czy ogumienia prowadzi często do popełnienia błędów, za które można zapłacić nawet życiem. Aby z każdej sytuacji wyjść bez szwanku, niemiecki producent samochodów klasy premium co roku prowadzi szkolenia z techniki bezpiecznej jazdy - Mercedes-Benz Safety Experience. W 2019 roku w Polsce wystartował drugi sezon zajęć liczący aż 21 jeden spotkań na trzech największych torach w kraju.

Niebezpieczne sytuacje na drogach zaskakują kierowców każdego dnia. Zdarzenia, w których trzeba wykazać się umiejętnościami za kierownicą, dotykają zarówno świeżo ugotowanych kierowców, jak i tych z wieloletnim stażem — czyli dosłownie wszystkich. Szkolenia z techniki bezpiecznej jazdy Mercedes-Benz Safety Experience również są dla każdego. Niezależnie od ilości pokonanych kilometrów czy godzin spędzonych na fotelu kierowcy, możliwość doszlifowania techniki z bezpiecznej jazdy i zwalczenie złych nawyków podczas zajęć odbywających się na zamkniętym obiekcie, znacznie poprawi nasze zdolności i wyostrzy zmysły, dzięki którym złe warunki pogodowe i niebezpieczeństwo na drodze nas nie zaskoczą.

Sprawdź: Piekielnie szybkimi Mercedesami może w Polsce pojeździć każdy. Ruszył AMG Driving Academy 2019 - WIDEO

Wie o tym niemiecki producent samochodów klasy premium Mercedes-Benz, który od dłuższego czasu uchodzi za lidera w kwestii stosowanych systemów bezpieczeństwa i asystentów jazdy. Szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy Mercedes prowadzi na całym świecie już od lat, jednak w Polsce pierwszy sezon szkoleń wystartował zaledwie rok temu. W 2019 roku prowadzona jest druga edycja, która liczy dwadzieścia jeden spotkań na największych torach w kraju — Bednary, Jastrząb oraz Modlin.

Pod okiem mistrzów

Uczestnicy ćwiczą pod okiem dwunastu doświadczonych instruktorów, którzy są jednocześnie profesjonalnymi kierowcami z sukcesami w motorsporcie, ale także znakomitymi pedagogami. To właśnie oni regularnie biorą udział w szkoleniach, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowatorskimi rozwiązaniami z dziedziny bezpieczeństwa, jakie Mercedes-Benz stosuje w coraz nowszych modelach. Poznanie aktualnych systemów wspomagających komfort i bezpieczeństwo z rodziny Mercedes-Benz Intelligent Drive jest niezbędne, by móc przekazywać kursantom najświeższe i najistotniejsze informacje.

Zobacz: Mercedes A45 AMG i CLA 45 AMG debiutują. Koniec tajemnicy na Goodwood Festival of Speed - WIDEO

Aby móc poznać czyjeś słabe i silne strony, w tym przypadku trzeba taką osobę posadzić na fotelu kierowcy. W bieżącym sezonie kandydaci na lepszego kierowcę mają okazję zasiąść w najnowszych modelach, jakie ostatnio pojawiły się w gamie niemieckiego producenta. Do poprawienia umiejętności i poznania najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa polski importer oddaje w ręce uczestników Mercedesa Klasy A, Klasy A Limuzyna, Klasy B, Klasy CLA, Klasy GLE i dwa nieco starsze modele — Klasę C Wagon i Klasę E Sedan. Samochody elektroniczne wkraczają do motoryzacji szybkimi krokami, dlatego Mercedes w późniejszym etapie szkoleń wprowadzi także zelektryzowanego SUV-a Klasy EQC.

Mercedes-Benz Safety Experience 2019
Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz Safety Experience 2019

Przebieg zajęć i ćwiczenia

W trakcie dnia na jednym z wybranych autodromów odbywamy zajęcia na każdej z pięciu przygotowanych stacji. Każda z nich pozwala nam nie tylko bliżej poznać produkt Mercedesa, ale także zaznajomić się z obecnymi na pokładzie samochodu systemami bezpieczeństwa. Ponadto w trakcie wykonywania ćwiczeń docenimy, jak wielki wpływ na zachowanie samochodu w ciężkich warunkach mają opony, które w tym przypadku zapewnia marka Continental.

Przeczytaj: Mercedes-AMG rezygnuje z napędu RWD na rzecz 4MATIC. Powód jest zrozumiały

Podczas trwania zajęć uczestnicy zmagają się z płytami poślizgowymi, szarpakami, slalomami i stromymi górkami. Wszystko po to, aby jak najbardziej upodobnić te ćwiczenia do dróg i warunków, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Wychodzenie z niekontrolowanego poślizgu, jazda po mokrym rondzie i awaryjne hamowanie po całym dniu na torze potrafią zmęczyć, dlatego organizator znalazł miejsce dla stacji, która pozwoli się nam rozluźnić. Mowa o próbie czasowej, którą jest wykonywana na krótkim odcinku i towarzyszą jej pachołki. Zadanie ma na celu uświadomić kierowcy, że nie liczy się prędkość, tylko umiejętne operowanie gazem i szybkie ruchy kierownicą. Miało być luźniej, a w prawdzie rzeczy wyścig o każdą sekundę budzi adrenalinę i rywalizację.

Mercedes-Benz Safety Experience 2019
Autor: Mercedes-Benz Mercedes-Benz Safety Experience 2019

Z mojej perspektywy

Każdy wyżej wymieniony etap, przez który przeszedłem podczas całego dnia inauguracji otwarcia drugiego sezonu Mercedes-Benz Safety Experience na podwarszawskim torze Modlin, szeroko otworzył mi oczy, na to, jak niewiele potrzeba by stracić panowanie nad samochodem i jak równie niewiele trzeba, by nad nim zapanować. Zachowanie samochodu oparte wyłącznie na prostej fizyce, z każdym kolejnym podejściem było coraz bardziej zrozumiałe. Fakt, że po swojej prawej stronie miałem doświadczonego kierowcę i to, że poruszaliśmy się na bezpiecznym, zamkniętym obiekcie, dodawał mi odwagi i pozwalał szukać granic przyczepności opon.

Warto wiedzieć: Continental EcoContact 6 - nowa opona o zredukowanym oporze toczenia

Instruktorzy, którzy towarzyszą nam na miejscu pasażera przez cały dzień, są najlepsi w swej dziedzinie, a ich podejście do mnie — młodego kierowcy — było bardzo profesjonalne. Nikt na miejscu niczego ode mnie nie wymagał, tylko chciał pomóc i nakierować na dobry tor. Liderem zespołu jest dobrze znana fanom rajdów Robert Hundla, który wywalczył sobie tytuł Mistrza Polski i Europy jako pilot rajdowy. W skład kadry trenerów wchodzi także znany Kuba Gerber, który jest kilkukrotnym Mistrzem Polski w rajdach, a niegdyś pilot Roberta Kubicy. Obecni na miejscu są także eksperci ds. produktu marki Continental, którzy przez cały czas trwania zajęć są do dyspozycji, by przekazać najcenniejsze informacje z zakresu działania stosowanego w samochodach Mercedes-Benz ogumienia.

Bądź na bieżąco, obserwuj nasz profil na facebooku

Wydarzenie, jakim jest Mercedes-Benz Safety Experience, to nie tylko mile spędzony dzień na torze wyścigowym, ale także niezapomniane doświadczenie, które co najmniej raz w życiu powinien przeżyć każdy fan motoryzacji, a już z pewnością każdy kierowca.

Zobacz ogromną galerię z inauguracji drugiego sezonu Mercedes-Benz Safety Experience na torze Modlin: