Te drogi w województwie mazowieckim są najbardziej niebezpieczne! Znamy statystyki wypadków

i

Autor: pixabay.com/markusspiske Te drogi w województwie mazowieckim są najbardziej niebezpieczne! Znamy statystyki wypadków

Tymi drogami nie jedź na wakacje! Ginie na nich najwięcej osób

2022-05-25 14:15

Wydawałoby się, że przy dobrych warunkach pogodowych trudno o wypadek, ale ku zdziwieniu wielu kierowców to nie zimą, a właśnie latem na polskich drogach najczęściej dochodzi do wypadków drogowych i rośnie liczba śmiertelnych ofiar. Przed wyjazdem na wymarzony urlop, dobrze jest sprawdzić, które trasy uchodzą za najniebezpieczniejsze.

Zbliżają się wakacje, co wielu Polaków skłania już do myślenia o zaplanowaniu wyjazdu na wymarzony urlop. Przed spakowaniem walizek warto jednak pomyśleć o trasie, która dojedziemy do celu. Wiele tras w Polsce jest oznaczonych "czarnym punktem", co oznacza, że to na nich, zwłaszcza w sezonie, dochodzi do największej ilości wypadków i ginie najwięcej osób. Aby przestrzec kierowców przed niebezpieczeństwem, firma Yanosik przygotowała obszerny raport, bazujący na policyjnych danych z minionego roku. Gdzie, kiedy i dlaczego w okresie letnim dochodzi do największej ilości wypadków drogowych w całym roku?

W okresie letnim dochodzi do większej liczby wypadków, co jest spowodowane m.in. natężeniem ruchu drogowego. W tym czasie na drodze pojawiają się choćby motocykliści, którzy rozpoczęli sezon, a kierowcy często zapominają o ich obecności na trasach, po zimie. Większa liczba wypadków to również efekt pokonywania dłuższych tras przez kierowców i zmniejszonej koncentracji – gdy na zewnątrz panuje upał lub gdy kierowca nie robi przystanków na odpoczynek, bardzo łatwo o utratę czujności

- wyjaśnia Julia Langa, Yanosik.

Wypadki w 2021 roku

W czerwcu ubiegłego roku policja zarejestrowała 2388 wypadków, w których zginęło 199 osób, a 2786 zostało rannych. Z kolei w lipcu doszło do 2296 wypadków, śmierć poniosło 202 osoby, a 2705 było rannych. W sierpniu natomiast odnotowano 2052 wypadki drogowe, w których 191 zginęło, a 2517 osób odniosło obrażenia. W całym 2021 roku do największej ilości wypadków (13 261), często z tragicznym skutkiem (1460 zabitych), dochodziło na prostych odcinkach, skrzyżowaniach z drogą z pierwszeństwem (5896 wypadków i 302 zabitych) oraz na zakrętach, bądź łukach (2997 wypadków i 446 zabitych).

Wypadki drogowe i ich skutki w 2021 roku

i

Autor: Yanosik Wypadki drogowe i ich skutki w 2021 roku

Na podstawie danych polskiej policji zebraliśmy informacje na temat wypadków drogowych oraz ich skutków w zależności od rodzaju i geometrii dróg. Najczęściej do wypadków dochodzi na prostych odcinkach dróg i to właśnie w takich wypadkach ginie najwięcej osób. Jeśli chodzi o rodzaj drogi, to najniebezpieczniejszą okazuje się być dwukierunkowa jednojezdniowa.

- komentuje Julia Langa, Yanosik

Główne przyczyny wypadków

Zdaniem funkcjonariuszy do głównych przyczyn wypadków na prostych odcinkach dróg zaliczają się przede wszystkim: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (2546), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (1843), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (1255), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (1138) czy nieprawidłowe wyprzedzanie (691).

Wypadki drogowe i ich skutki w 2021 roku

i

Autor: Yanosik Wypadki drogowe i ich skutki w 2021 roku

Tych tras lepiej unikać

Planując wakacyjny wyjazd warto poznać listę tras, na których najczęściej dochodzi do tragedii. Najczęściej, rzecz jasna, dochodzi do wypadków na drogach krajowych tj. DK7, która ciągnie się od Żukowa koło Gdańska, przez Warszawę, aż do granicy ze Słowacją. Niebezpiecznie jest również na DK9, która przebiega przez województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie oraz śląskie czy DK94, która stanowi alternatywę dla płatnej A4 i przebiega przez Wrocław, Katowice i Kraków. W kwestii autostrad do wypadków najczęściej dochodzi na A4, A1 i A2. 

Każda z tych tras jest mocno uczęszczana w sezonie wakacyjnym, zwłaszcza że prowadzi do najpopularniejszych destynacji wypoczynkowych – nad morze lub w góry. Co również istotne, na tych obszarach znajdują się fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości, których zadaniem jest wpłynięcie na zachowanie kierowców jadących ze zbyt wysoką prędkością.

Wypadki drogowe i ich skutki w 2021 roku

i

Autor: Yanosik Wypadki drogowe i ich skutki w 2021 roku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki